I Seminarium Penitencjarne Sekcji Penitencjarnej NKP UR Zakład Karny Opole Lubelskie, 22-24 kwietnia 2015 r.06.05.2015 14:03

W dniach od 22-24 kwietnia 2015r. wyróżniające się aktywnością studentki Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką merytoryczną opiekunów dr Moniki Badowskiej-Hodyr i mgr Agnieszki Wróbel-Chmiel, dzięki przychylności Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie ppłk Włodzimierza Jacka Głucha oraz Dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim płk Zbigniewa Drożyńskiego, zorganizowały wizytę studyjną w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, w ramach działalności naukowo-warsztatowej, realizowanej uwzględniając uzgodnienia podpisanego w dniu 2 grudnia 2014 roku porozumienia pomiędzy Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Lublinie a Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach wizyty studyjnej w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim odbyło się I Seminarium Penitencjarne nt. „Za murami więzienia… Pedagogiczne, psychologiczne i prawne aspekty współczesnej penitencjarystyki i jej wymiar praktyczny”, które było okazją do zapoznania się studentek Sekcji Penitencjarnej NKP UR z działaniami podejmowanymi w jednostkach penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.

Podczas wizyty studyjnej studentki zapoznały się ze strukturą organizacyjną Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, szczegółowymi zadaniami, formami i metodami pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności, m.in. takimi jak zatrudnienie, nauczanie, działalność kulturalno-oświatowa i sportowa, społeczna, podtrzymywanie kontaktów z rodziną, ponadto z realizowanymi w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim programami resocjalizacji i readaptacji społecznej, systemem Noe.NET oraz dokumentacją penitencjarną. W ramach wizyty odbyło się także spotkanie z kapelanem więziennym. Studentki Sekcji Penitencjarnej NKP UR zorganizowały również zajęcia w ramach warsztatów profilaktyczno-edukacyjnych w grupie 10 osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy.

Realizacja kolejnego zdania w ramach działalności Sekcji Penitencjarnej NKP UR wzbogaciła wiedzę teoretyczną studentek z zakresu oddziaływań resocjalizacyjnych oraz pozwoliła na jej konfrontację z praktyką penitencjarną.

Dr Monika Badowska-Hodyr