Wykład dr Danuty Ochojskiej31.03.2015 08:02

Zgodnie z programem współpracy, podpisanej między Wydziałem Pedagogicznym UR a Szkołą Podstawową Nr 25 w Rzeszowie, w środę 18 marca 2014 roku wykład swój wygłosiła dr Danuta Ochojska. W pierwotnym założeniu spotkanie miało mieć charakter warsztatów, jednak zainteresowanie nauczycieli  ze szkół rzeszowskich i nie tylko oraz studentów naszego Wydziału było tak duże, że organizatorzy zdecydowali o zmianie charakteru wystąpienie. Temat wykładu dr Danuty Ochojskiej brzmiał: Jak sobie radzić z agresją u dzieci? Ważnym momentem spotkania była próba rozwiązania konkretnych problemów wychowawczych, których doświadczają nauczyciele w swojej pracy, a które dotyczą różnych postaci agresji wśród dzieci i młodzieży. Zjawisko to jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń polskiej demokracji. Subkultura agresji coraz szerzej przenika do szkół, obniża się wiek młodych agresorów, coraz bardziej wyszukane stają się metody i formy ich działania. Dzieci i młodzież mają prawo do wzrastania w bezpiecznym środowisku, wolnym od przemocy, a obowiązkiem dorosłych jest im to zapewnić. Aby zatrzymać falę przemocy w przyszłości, trzeba działać od dziś. Jutro może być za późno. Aby praca nauczycieli przyniosła oczekiwane rezultaty, konieczne jest zaangażowanie rodziców. Rodzina bowiem jest najważniejszym środowiskiem wychowawczym, oddziałuje na jednostkę najdłużej i najsilniej. Czynnikiem istotnie wpływającym na rozwój dziecka i jego przystosowanie społeczne są postawy rodziców. Pożądane wychowawczo postawy rodzicielskie (akceptacja, współdziałanie z dzieckiem, dawanie mu rozumnej swobody i uznawanie jego praw) właściwie stymulują rozwój psychiczny i społeczny jednostki, natomiast postawy niewłaściwe powodują zaburzenia rozwoju, stając się często czynnikami nieprzystosowania społecznego.

Dr Alicja Kubik