Spotkania dzieci ze sztuką06.02.2015 09:15

Dnia 8 grudnia 2014 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyło się spotkanie mikołajkowe zorganizowane w ramach Uniwersyteckich Spotkań ze Sztuką, których koordynatorką jest Prodziekan Wydziału Pedagogicznego prof. Marta Uberman.

Spotkanie przygotowały studentki II roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a uczestniczyły w nich dzieci z Publicznego Przedszkola nr 19 w Rzeszowie, Zespołu Szkół nr 8 w Rzeszowie, Samorządowego Przedszkola w Dzikowcu i Przedszkola Publicznego św. Józefa w Rzeszowie. Szczególnymi Gośćmi spotkania byli Dziekani Wydziału Pedagogicznego: prof. dr hab. Ryszard Pęczkowski oraz prof. dr hab. Janusz Miąso. Nad całością przedsięwzięcia czuwała dr Teresa Piątek, którą wspierali dr Anna Bajorek, dr Wojciech Motyka i dr Beata Romanek.

Dzieci obejrzały dwa przedstawienia: Bajkę o szczęściu i Brzydkie kaczątko (inspirowane baśnią Andersena). Bajkę o szczęściu reżyserowała Agata Chmiel, studentka II PPiW, zaś Brzydkie kaczątko dr Teresa Piątek. Oprawą muzyczną zajął się dr W. Motyka, który nie tylko akompaniował studentkom, ale też skomponował podkład muzyczny do wielu scen obu przedstawień, co znacząco podniosło ich atrakcyjność.

W przerwach między spektaklami maluchy z zapałem uczestniczyły w zabawie ruchowej,  którą poprowadziła z nimi Anna Pels. Ważnym gościem spotkania był św. Mikołaj (w tej roli niezawodny Grzegorz Pittner), który rozdawał słodkie upominki.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, dzieci żywiołowo reagowały na wydarzenia rozgrywające się na scenie.

Sukces przedsięwzięcia nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie ks. Andrzeja Cyprysia, dyrektora Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, który udostępnił salę nie tylko na przedstawienie, ale też na próby, oraz życzliwie włączał się w organizację spotkania.

Specjalne podziękowania należą się panu Jerzemu Skoczkowi, który zadbał o stronę techniczną przedstawienia.

Dzieci opuszczały salę uśmiechnięte i zadowolone, podobnie jak ich opiekunki, które spontanicznie wyraziły ochotę uczestnictwa w kolejnym takim wydarzeniu.

22 stycznia br. przedstawienia  pokazano po raz kolejny – tym razem w wersji karnawałowej. Na widowni zasiadły dzieci z klas drugich Zespołu Szkół Nr 8 w Rzeszowie oraz z klas 0-III Zespołu Szkół Społecznych Nr 1 w Rzeszowie. Honorowymi Gośćmi byli pracownicy Wydziału Pedagogicznego UR: prodziekan dr Aleksandra Mach, prof. dr hab. Marta Wrońska, prof. dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb. W przerwach pomiędzy przedstawieniami tradycyjnie animatorami karnawałowych szaleństw byli Anna Pels i Grzegorz Pittner. Dzieciom tak podobały się występy studentów na scenie, że same wkrótce ją opanowały, dając upust radości w energetycznym tańcu.

dr hab. prof. UR Marta Uberman

Zdjęcia: