Uniwersyteckie kolędowanie24.01.2015 22:13

Pracownicy Wydziału Pedagogicznego wzięli udział we wspólnym Uniwersyteckim Kolędowaniu, które zostało zorganizowane w dniu 19.01.2015 r. z inicjatywy Pana Dziekana Wydziału Muzyki Prof. dr hab. Mirosława Dymona. Po raz pierwszy w historii naszej uczelni to pracownicy podjęli odważne wyzwanie i w sali koncertowej Wydziału Muzyki na scenie zaprezentowali swoje wysokie umiejętności muzyczne. W gronie odważnych osób z Wydziału Pedagogicznego byli wszyscy Prodziekani: prof. dr hab. Marta Uberman, dr Aleksandra Mach oraz ks. prof. dr hab. Janusz Miąso. Wystąpiła także Kierownik Katedry Pedagogiki Medialnej prof. dr hab. Marta Wrońska wraz ze swoim pracownikiem dr Andrzejem Drożdżem. Katedrę Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej reprezentowali mgr Monika Szczygieł-Boczar, dr Janusz Boczar, dr Wojciech Motyka oraz mgr Jan Sobczyński. Tak silną ekipę pracowników wzmocniły głosowo studentki  edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej należące do zespołu wokalnego PER MUSICA, który działa w Wydziale Pedagogicznym i prowadzony jest przez dra Janusza Boczara. Podczas wykonania utwory towarzyszyły nam gościnie studentki z Wydziału Muzycznego grając na skrzypcach i wiolonczeli.

Reprezentanci naszego Wydziału wykonali przepiękną pastorałkę pt. Pan Jezus jest z nami! Muzykę skomponował i słowa napisał oraz wykonał całą aranżację utworu  nasz pracownik Pan dr Janusz Boczar.

Warto przytoczyć fantastyczny tekst pastorałki.

Pan Jezus jest z nami!

Szumi, szumi górski potok w lesie, a szum wody leśne echo niesie.

Ref. Potok wartko płynie całymi wiekami i powtarza co dzień Pan Jezus jest z nami.

Drzewa mu wtórują, chwiejąc gałązki, mówią, że Pan Jezus zawsze będzie z nami!!

Szepce strumyk o pradawnych czasach, kiedy Jezus po Judei hasał!

Ref…….

Szepce strumyk o Świętej Rodzinie, a wieść o Niej nigdy nie zaginie.

Ref…….

Koncert prowadził pan mgr Łukasz Rusin z Wydziału Muzyki natomiast fragmenty Legendy Chrystusowej „Noc Bożego Narodzenia” Selmy Lagerlof (wydanie z 1920 roku) czytała pani dr Małgorzata Zaborniak-Sobaczk reprezentująca nasz Wydział Pedagogiczny.

O piękną scenografię, która wprowadziła wszystkich w cudowny nastrój kolędowy zadbała pani dr Bożena Stasiowska-Chrobak z Wydziału Muzycznego.

Oprócz naszego występu usłyszeliśmy także Pana Rektora Prof. dr hab. Aleksandra Bobko, zaśpiewał kolędę zwaną sądecką, (ponoć w Nowym Sączu usłyszano ją po raz pierwszy 2.II.1939 roku)  „Nie było miejsca dla Cebie”, do której sam sobie akompaniował na gitarze. Do dziś przejmująca treść i piękna melodia kolędy ściska w gardle i wyciska łzę w oku…

Również prof. dr hab. Jerzy Kierski  - Dziekan Wydziału Sztuki grał na gitarze i zaśpiewał „Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony? Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice Nieskończony to kolęda autorstwa Franciszka Karpińskiego.

Świetną interpretację kolędy ludowej pochodzącej z Podhala  „Oj maluśki” przedstawił Dziekan Wydziału Medycznego prof. dr hab. Artur Mazur. Poznaliśmy zupełnie nowe, współczesne zwrotki tego utworu.

„Niech zapłonie śnieg”  gromko zaśpiewali trzej profesorowie Dziekani (Mirosław Dymon, Grzegorz Oliwia, Krzysztof Kostrzewa) z Wydziału Muzyki. Autorską pastorałkę wykonał także Prodziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Prof. dr hab. Józef Cybulski. Wydział Socjologiczno-Historyczny reprezentowała pani prof. dr hab., Krystyna Leśniak-Moczuk w popularnej kolędzie „Wśród nocnej ciszy”. Kolęda powstała na przełomie XVIII i XIX wieku.

Wydział Ekonomii zaproponował kolędę „Zaśnij dziecino” autorstwa polskiego kompozytora, pianisty i pedagoga Antoniego Sas-Uruski (1872-1934) w wykonaniu Dziekana Prof. dr hab. Grzegorz Ślusarz wraz z mgr Romanem Kadyjewskim i dr Piotrem Zaworą. Z Wydziału Wychowania Fizycznego zobaczyliśmy grających na gitarach elektrycznych dra  Rafała Kołodzieja i dra Pawła Ostrowskiego. Skoczną i świąteczną amerykańską piosenkę kompozytora James’a Pierponta „Jingle Bells”, znana również pod nazwą „One Horse Open Sleigh” zaśpiewał mgr Jacek Kawałek ze Studium Języków Obcych. Natomiast Studium Kulturalna-Oświatowe reprezentował mgr Sławomir Gołąb.

Na koniec wszyscy wykonawcy wraz z widownią uroczyście odśpiewali kolędę o charakterze skocznego mazura „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły. Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły. Radość ludzi wszędzie słynie, Anioł budzi przy dolinie pasterzów, co paśli pod borem woły” .

Honorowym Gościem na widowni był JE Ks. Biskup Kazimierz Górny, ponadto zaszczycili swoją obecnością prorektorzy: prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz prof. dr hab. Wojciech Walat. Natomiast śpiewających pracowników Wydziału Pedagogicznego mocno wspierał i oklaskiwał sam pan Dziekan prof. dr hab. Ryszard Pęczkowski.

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten posiada magiczną wręcz symbolikę mającą podkreślać radosny charakter tego święta. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi pozytywne więzi, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy przepełnione są ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim czego nam na co dzień brakuje. Miejmy nadzieję, że podjęta w tym roku inicjatywa wspólnego uniwersyteckiego kolędowania wejdzie na stałe do kalendarza ciekawych wydarzeń uczelnianych.

Prof. nadzw. dr hab. Marta Wrońska

Fot. Jadwiga Zakulec