Problemy adaptacji społecznej osób opuszczających jednostki penitencjarne – konferencja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie13.11.2014 09:03

Czwartego listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się konferencja poświęcona „Problemom adaptacji społecznej osób opuszczających jednostki penitencjarne”, zorganizowana przez: Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie, Zarząd Okręgowy NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Rzeszowie oraz Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego w Rzeszowie. Honorowy patronat nad obradami objęli  Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl.

Celem konferencji, określonym przez jej organizatorów stała się: pomoc w diagnozowaniu skali problemów, jakie wyłaniają się przed instytucjami współdziałającymi w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu  i w procesie readaptacji społecznej osób opuszczających jednostki penitencjarne. Uczestnicy podjęli próbę wypracowania modelu współpracy i działań zmierzających do zminimalizowania negatywnych zjawisk społecznych towarzyszących powrotowi skazanych do „życia” po odbyciu kary pozbawienia wolności.

W obradach uczestniczyli Funkcjonariusze Służby Więziennej, przedstawiciele rzeszowskiego Wymiaru Sprawiedliwości, reprezentanci Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej Policji, pracownicy Sądowej Służby Kuratorskiej, przedstawiciele instytucji samorządowych zajmujący się organizacją i prowadzeniem  pracy socjalnej, jak również osoby działające w fundacjach i stowarzyszeniach takich jak Barka i Alter Ego. W konferencji uczestniczyli również goście zagraniczni, pracownicy więziennictwa z Niemiec i Węgier.

Środowisko naukowe reprezentowali pracownicy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl z Jego Magnificencją Rektorem prof. J. Posłusznym oraz przedstawiciele Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacyjnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na konferencji obecni byli również studenci pedagogiki resocjalizacyjnej. Pracownicy Naszego Wydziału zaprezentowali wyniki swoich badań związanych z tematyką konferencji, ich referaty dotyczyły takich zagadnień, jak:

• Aspekty wykluczenia cyfrowego w procesie wykonania kary pozbawienia wolności (dr Henryk Pietrzak);
  • Środowiskowe i psychologiczne ograniczenia readaptacji społecznej osób  opuszczających zakłady karne (dr Dorota Pstrąg);
  • Rola rodziny w procesie inkluzji społecznej skazanych (dr Monika Badowska-Hodyr);
  • Postawy mężczyzn odbywających kary pozbawienia wolności wobec partnerek życiowych (dr Maria Łukaszek ).

Udział w debacie przyczynił się do pogłębienia współpracy pomiędzy Wydziałem Pedagogicznym UR a przedstawicielami Instytucji Penitencjarnych i Samorządowych oraz innych podmiotów realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej resocjalizacji i pracy socjalnej.