MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM PENITENCJARNE – OLSZANICA 201411.06.2014 11:41

Przez dwa dni w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym „Pałac Biesa” w Olszanicy przedstawiciele uczelni oraz praktycy resocjalizacji z kraju i zza granicy dyskutowali nad problemami jakie niesie ze sobą ponowne włączenie do społeczeństwa osób opuszczających zakłady karne.

Międzynarodowe Sympozjum Penitencjarne w Olszanicy to jedna z wielu form kontaktów pracowników uczelni i praktyków resocjalizacji, organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Katedrę Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacyjnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mimo, że  tematem przewodnim sympozjum stał się problem inkluzji społecznej skazanych, tematyka wystąpień uczestników obrad nie zamykała się w ścisłych ramach wyznaczanych przez organizatorów.

Oprócz omówienia zagadnień związanych np. z warunkowym przedterminowym zwolnieniem (dr Dorota Pstrąg) czy pedagogicznym i praktycznym wymiarem pracy socjalnej z osobami opuszczającymi zakłady karne (dr Beata Zięba), w trakcie obrad można było wziąć udział w dyskusji nt. systemu dozoru elektronicznego w świetle standardów międzynarodowych (Robert Pelewicz) a także zapoznać się z najnowszymi badaniami na temat ryzykownych zachowań seksualnych mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności (dr Maria Łukaszek) oraz  miejsca kobiety-matki w przestrzeni penitencjarnej (dr Monika Badowska - Hodyr).

Jak podkreślali w swoich przemówieniach inauguracyjnych ppłk Andrzej Leńczuk – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie i dr hab. prof. UR Marek Paluch - Kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego, niezaprzeczalną siłą wszystkich spotkań naukowych, oprócz szerokiej tematyki są ludzie uczestniczący w obradach. Wśród honorowych gości sympozjum znaleźli się: płk Jacek Kitliński – Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, dr Ewa Dawidziuk -  Naczelnik Wydziału Karnego Postępowania Wykonawczego  w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich , Robert Pelewicz – Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, insp. Piotr Michna – Pierwszy Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Sympozjum w Olszanicy stworzyło również możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i kierunkami pracy służb penitencjarnych krajów ościennych. W spotkaniu uczestniczyła delegacja Ukraińskiej Służby Penitencjarnej pod przewodnictwem płk. Bogdana Gedza – Zastępcy Naczelnika Zarządu Państwowej Służby Penitencjarnej Ukrainy w Obwodzie Lwowskim. Delegacji słowackiej przewodził major Michal Máčovský – Specjalista Centralnego Zarządu Słowackiej Służby Więziennej a grupie reprezentującej Węgierską Służbę Więzienną przewodniczył pułkownik Tamás Rózsahegyi – Dyrektor Zakładu Karnego w Sátoraljaújhely.

W sympozjum uczestniczyli również pracownicy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, reprezentanci sądownictwa, policji, kadra kierownicza Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych z Podkarpacia oraz specjaliści Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie.

Tekst: kpt. Jarosław Wójtowicz, dr Dorota Pstrąg, foto: kpt. Jarosław Wójtowicz