SYLWETKA ABSOLWENTA

Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej wyposażą studentów w wiedzę i umiejętności dotyczące opieki, wychowania, wsparcia i pomocy w środowisku rodzinnym oraz pozarodzinnym. Przygotowują do podejmowania profesjonalnych działań w tym zakresie. Po ukończeniu studiów absolwent:

• dysponuje wiedzą pedagogiczną z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, właściwą do zrozumienia uwarunkowań pracy opiekuńczo-wychowawczej i znaczenia własnego rozwoju zawodowego; ponadto posiada wiedzę na temat dokonań w dziedzinie pracy opiekuńczo-wychowawczej i społecznej;
  • dysponuje praktycznymi umiejętnościami pozwalającymi podjąć profesjonalne zadania w zakresie wychowania i opieki dziecka, a także stymulowania środowiska rodzinnego oraz szkolnego do ich realizacji;
  • uświadamia sobie konieczność własnego rozwoju osobowościowego, który jest podstawą jego skuteczności w pracy wychowawczej i opiekuńczej; dostrzega społeczne i etyczne problemy związane z działalnością pedagoga oraz wychowawcy; przejawia gotowość do realizacji indywidualnych i zespołowych działań w obszarze wychowania i opieki.

Absolwent uzyskuje podstawowe kwalifikacje zawodowe do pracy:

• w różnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych funkcjonujących w systemie pomocy społecznej – w charakterze wychowawcy i pedagoga,
  • w wybranych instytucjach pomocy społecznej (zatrudniających pedagogów),
  • na stanowisku asystenta rodziny,
  • w żłobku,
  • w placówkach oświatowych – w charakterze wychowawcy i pedagoga,
  • w szkole.

ADRESACI STUDIÓW

Nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy internatów i świetlic różnego rodzaju, ognisk wychowawczych, wychowawców domów dziecka, pracownicy pogotowia opiekuńczego i rodzinnego, żłobków a także zainteresowani problematyką opieki i wychowania.

ZASADY REKRUTACJI

Rejestracja odbywa się drogą elektroniczną, w sposób ciągły, do zorganizowania grupy.

Kandydat zobowiązany jest do rejestracji drogą elektroniczną, a na spotkaniu organizacyjnym – do złożenia wymaganych dokumentów, tj.:

• podanie-kwestionariusz (wygenerowany z systemu),
  • kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu),
  • kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji pedagogicznych (oryginał do wglądu).

O przyjęciu kandydata na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń.

KIEROWNIK STUDIÓW:  prof. UR dr hab. Grzegorz Grzybek

OBSŁUGA ADMINISTRACYJNA: mgr Anna Szczepaniec – tel. 17 – 872-18-07

KOSZT STUDIÓW: 4 800 zł (1 600 zł za semestr)