STUDIA PODYPLOMOWE

DZIECI I MŁODZIEŻY Z WADĄ SŁUCHU

Rejestracja elektroniczna https://irk.ur.edu.pl/podyplomowe/

Dokumenty:

• podanie-kwestionariusz (wygenerowany z systemu)
  • kserokopię dowodu osobistego (oryginał do wglądu)
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu)
  • kserokopię dokumentu potwierdzającego kwalifikacje pedagogiczne (dla osób, które nie ukończyły studiów na  kierunku nauczycielskim, oryginał do wglądu)

Uczestnictwo w spotkaniu jest potwierdzeniem zapisu na studia podyplomowe.

Kierownik studiów:

dr Małgorzata Zaborniak-Sobczak

Jednostka prowadząca studia

Zakład Pedagogiki Specjalnej

ul. Ks. Jałowego 24, 35-010 Rzeszów

Telefon kontaktowy/Fax

rwozowicz@ur.edu.pl

Osoba do kontaktu

mgr Renata Wozowicz

Kierownik studiów podyplomowych

dr Małgorzata Zaborniak-Sobczak

Opis studiów

Studia podyplomowe (obejmujące kształcenie
w zakresie modułu 5 /Rozporządzenia MNiSW z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, Dz.U. z dn. 6 lutego 2012r., Pozycja 131/) są przeznaczone dla studentów (z tytułem licencjat)
i absolwentów studiów wyższych I, II stopnia lub jednolitych magisterskich, posiadających przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela lub też przygotowanie pedagogiczne, aspirujących do pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą
z wadą słuchu. Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z wadą słuchu. Realizacja studiów podyplomowych (modułu 5) umożliwia uzyskanie przygotowania do pracy w przedszkolach, szkołach
i placówkach specjalnych lub integracyjnych (oddziałach specjalnych lub integracyjnych)
w zakresie odpowiednim do przygotowania uzyskanego w ramach studiów podstawowych (I, II lub jednolitych magisterskich nauczycielskich)  oraz  rodzaju niepełnosprawności – uszkodzenia słuchu .

PRZEDMIOT

Liczba wykładów

Liczba ćwiczeń

Liczba ECTS

MODUŁ I. PRZYGOTOWANIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE

Pedagogika specjalna

3

Pedagogika dzieci i młodzieży z wadą słuchu - surdopedagogika

4

Psychologia osób z wadą słuchu (surdopsychologia) z elementami psychopatologii

Pedagogika osób głuchoniewidomych

Audiologia pedagogiczna

2

Wczesna diagnoza,  interwencja w rehabilitacji i wspomaganie rozwoju dzieci z wadą słuchu

Rewalidacja indywidualna

Surdologopedia

80

100

23

MODUŁ II. DYDAKTYKA SPECJALNA

Metodyka nauczania i wychowania dzieci i młodzieży z wadą słuchu

6

Podstawy języka migowego

30

60

MODUŁ III.  PRAKTYKA

Praktyka wizytująco-obserwacyjna –  w placówkach edukacji i rehabilitacji dzieci
i młodzieży z wadą słuchu

Praktyka asystencka
w przedszkolu, szkole lub placówce specjalnej dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu

2

Praktyka ciągła w placówkach kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu

120

7

110

280

Punkty ECTS

Liczba semestrów studiów/kursu

Opłata za studia/kurs

5 400 zł ( 1 800 zł za semestr)

Wymagania wstępne

Ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia oraz posiadanie udokumentowanego przygotowania pedagogicznego (przygotowanie do nauczania pierwszego przedmiotu (prowadzenia zajęć) – moduł 1,2,3  Rozporządzenia MNiSW z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, Dz.U. z dn. 6 lutego 2012r., Pozycja 131)

Zasady rekrutacji

Kandydat zobowiązany jest do rejestracji drogą elektroniczną, a na spotkaniu organizacyjnym – do złożenia wymaganych dokumentów.

Limit przyjęć

bez limitu

Termin składania dokumentów

październik 2017 (podczas spotkania organizacyjnego)

Początek studiów

październik 2017

Terminy zajęć

zjazdy sobotnio- niedzielne, średnio 2 razy w miesiącu

1. Podanie-kwestionariusz (wygenerowany z systemu)

2. Kserokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu)

3. Kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu)

4. Kserokopia dokumentu potwierdzającego kwalifikacje pedagogiczne (dla osób, które nie ukończyły studiów na  kierunku nauczycielskim, oryginał do wglądu)

Kwalifikacje uzyskane przez kandydata

Przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela w zakresie pedagogiki specjalnej – specjalność surdopedagogika.