STUDIA PODYPLOMOWE

EDUKACJA I REHABILITACJA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Rejestracja elektroniczna https://irk.ur.edu.pl/podyplomowe/

Rekrutacja na SP EDUKACJA I REHABILITACJA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ zostaje przedłużona do końca października 2017 osoba administracyjnie odpowiedzialna

Jednostka prowadząca studia

Zakład Pedagogiki Specjalnej

ul. ks. Jałowego 24, 35-010 Rzeszów

Telefon kontaktowy/Fax

17 872 18 07

dkolodziej@ur.edu.pl

Osoba do kontaktu

mgr Anna Szczepaniec

Kierownik studiów podyplomowych

dr Aleksandra Mach

Opis studiów

Celem studiów jest przygotowanie nauczycieli, nauczycieli grup wychowawczych i specjalistów (np. pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, terapeutów zajęciowych) do pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną odpowiednio w przedszkolach, szkołach, placówkach (specjalnych, integracyjnych, ogólnodostępnych), ośrodkach (np. resocjalizacyjno-rewalidacyjnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych), w innych jednostkach systemu oświaty zajmujących się edukacją i rehabilitacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych lub w różnych typach placówek zajmujących się rehabilitacją dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela kształcenie w zakresie modułu 5 (Przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej) może być podejmowane m.in. przez absolwentów studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, „którzy zamierzają uzyskać przygotowanie do nauczania określonego przedmiotu (prowadzenia zajęć) w przedszkolach, szkołach i placówkach specjalnych lub integracyjnych (oddziałach specjalnych lub integracyjnych). Realizacja modułu 5 umożliwia uzyskanie przygotowania do pracy w przedszkolach, szkołach i placówkach specjalnych lub integracyjnych (oddziałach specjalnych lub integracyjnych) w zakresie odpowiednim do przygotowania uzyskanego w wyniku realizacji modułów 1, 2 i 3 oraz rodzaju niepełnosprawności…”, (tu: niepełnosprawność intelektualna).

Nazwa przedmiotu

Liczba wykładów

Liczba ćwiczeń

ECTS

MODUŁ I PRZYGOTOWANIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE SPECJALNE

Wybrane elementy pedagogiki specjalnej

1

Pedagogika osób z niepełnosprawnością intelektualną

3

Elementy psychopatologii osób z niepełnosprawnością intelektualną

1

Wspieranie rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną

1

Diagnoza psychopedagogiczna dziecka z niepełnosprawnością intelektualna i jego rodziny

2

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością intelektualną

Rewalidacja indywidualna

2

Wybrane elementy pracy korekcyjno - kompensacyjnej z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

3

Elementy logopedii i alternatywne metody komunikacji

2

Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną

1

Terapia zajęciowa osób z niepełnosprawnością intelektualną

MODUŁ II DYDAKTYKA SPECJALNA

w stopniu lekkim

3

Metodyka nauczania i wychowania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym

3

Metodyka pracy rewalidacyjno - wychowawczej z osobami z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim

Metodyka pracy opiekuńczo – wychowawczej
z osobami z niepełnosprawnością intelektualną

2

Technologie informacyjne w kształceniu specjalnym

1

Konstruowanie indywidualnych programów edukacyjno - terapeutycznych

5

15

Praktyka

120

15

145

345

45

Punkty ECTS

45

Liczba semestrów studiów

Opłata za studia

4800 zł (1600 zł za semestr)

Wymagania wstępne

Osoby ubiegające się na studia podyplomowe muszą być absolwentami studiów I lub II stopnia, bądź jednolitych magisterskich przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela albo też posiadają przygotowanie pedagogiczne.

Zasady rekrutacji

Kandydat zobowiązany jest do rejestracji drogą elektroniczną, a na spotkaniu organizacyjnym – do złożenia wymaganych dokumentów

Limit przyjęć

bez limitu