STUDIA PODYPLOMOWE

Edukacja i rehabilitacja osób z autyzmem

Informuję uprzejmie, że  do odbioru są  świadectwa ukończenia studiów podyplomowych w zakresie Edukacja i rehabilitacja osób z autyzmem – edycja 2017-2019.

Świadectwo należy odebrać osobiście w Dziekanacie Wydziału Pedagogicznego p. 107 ewentualnie 106 w godzinach od 8 do 14.00).

Proszę pamiętać o uiszczeniu opłaty za druk świadectwa.

Z upoważnienia Kierownika Studiów

D.M. Kucharska

Rejestracja elektroniczna https://irk.ur.edu.pl/podyplomowe/

Szczegółowych harmonogram zajęć będzie dostępny (wkrótce)

Harmonogramy studiów podyplomowych (Kliknij tutaj)

W celu wyświetlenia harmonogramu zajęć należy użyć przeglądarki internetowej Mozilla Firefox. Natępnie wybrać kierunek (studia podyplomowe) oraz specjalność. Proszę zwrócić uwagę na aktualną edycję studiów - rok 2017/2019

Harmonogram opłat:

Opłata za I semestr

do 15 października 2017 r. – 800 zł.

do 15 stycznia 2018 r. – 800 zł.

Opłata za II semestr

do 15 marca 2018 r. – 800 zł.

do 15 maja 2018 r. – 800 zł.

Opłata za III semestr

do 15 listopada 2018 r. – 800 zł

do 15 stycznia 2019 r. – 800 zł.

Uprzejmie informujemy, że od dnia wpłynięcia opłaty za studia na konto bankowe Uniwersytetu, istnieje możliwość wystawienia faktury w terminie do 7 dni. Fakt ten należy zgłosić mgr Barbarze Urbaś, p. 106 (budynek Wydziału przy ul. ks. Jałowego 24), tel. 17 872 1846.

Konto bankowe nr

55 1030 1999 7897 0000 0171 0018

Bank Handlowy SA CITI BANK

Jednostka prowadząca studia

Zakład Pedagogiki Specjalnej

35-010 Rzeszów, ul. ks. Jałowego 24

Telefon kontaktowy/Fax

17 872 18 04

wped@ur.edu.pl

Osoba do kontaktu

inż. Danuta Kucharska

Kierownik studiów podyplomowych

dr Izabela Marczykowska

Opis studiów

Studia podyplomowe wpisują się w aktualne tendencje kształcenia specjalnego, realizowanego w różnych formach. Przedszkola, szkoły i placówki (specjalne, integracyjne, ogólnodostępne) zobligowane są do zapewnienia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z autyzmem i z całościowymi zaburzeniami rozwoju odpowiednich warunków edukacyjnych, dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych, uwzględniających potencjał rozwojowy, jak również ograniczenia w różnych obszarach  funkcjonowania.  W wyniku realizacji zajęć przewidzianych planem studiów absolwent jest przygotowany do:

• pracy w procesie wieloprofilowej diagnozy autyzmu oraz całościowych zaburzeń rozwoju,
  • planowania, prowadzenia oraz oceny efektów zajęć osób z autyzmem oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju w placówce i w środowisku domowym,
  • planowania i prowadzenia zajęć terapeutycznych indywidualnych i grupowych z uczniami z autyzmem lub całościowymi zaburzeniami rozwoju na każdym etapie edukacyjnym oraz do monitorowania ich osiągnięć,
  • współpracy z innymi specjalistami w ramach zespołów diagnostycznych,
  • organizowania profesjonalnego wsparcia dla osób  z autyzmem lub całościowymi zaburzeniami rozwoju, a także dla ich rodzin,
  • wspomagania ucznia z autyzmem lub z całościowymi zaburzeniami rozwoju w warunkach przedszkola lub szkoły.

Nazwa przedmiotu

Liczba wykładów

Liczba ćwiczeń

ECTS

Neurofizjologiczne podstawy zaburzeń rozwoju

Rehabilitacja dziecka
z autyzmem w kontekście pedagogiki specjalnej

1

Podstawy psychopatologii, psychologii klinicznej w rehabilitacji osób z autyzmem lub całościowymi zaburzeniami rozwoju

1

Metody terapii osób z autyzmem

Rodzina dziecka z autyzmem

Wykład monograficzny

Diagnoza całościowych zaburzeń rozwoju

1

Diagnoza poziomu funkcjonowania dziecka z autyzmem

20

Edukacja osób z autyzmem

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
z autyzmem

Mediacje i coaching rodzicielski

20

Stosowana Analiza Zachowania

2

Redukcja zachowań trudnych u osób z zaburzeniami rozwoju

Indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne

2

Metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej osób z autyzmem

2

Stymulacja zmysłów i integracja sensoryczno-motoryczna

Uczeń z zespołem Aspergera w szkole – postępowanie

2

Rozwijanie kompetencji społecznych niezależnego funkcjonowania osób z autyzmem

2

Integracja uczniów z autyzmem – organizowanie środowiska terapeutycznego – metoda cieniowania

2

Terapia zajęciowa jako terapia wspomagające

1

Organizacja i podstawy prawne specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem

Prowadzenie dokumentacji procesu terapeutycznego

Praktyka

120

12

95

325

45

Punkty ECTS

45

Liczba semestrów studiów/kursu

3

Opłata za studia/kurs

4 800 zł (1600 zł za semestr)

Wymagania wstępne

Ukończenie studiów nauczycielskich I, II stopnia lub jednolitych magisterskich, lub innych specjalności pedagogicznych, psychologicznych.

Zasady rekrutacji

Kandydat zobowiązany jest do rejestracji drogą elektroniczną, a na spotkaniu organizacyjnym – do złożenia wymaganych dokumentów.

Limit przyjęć

bez limitu

Termin składania dokumentów

wrzesień 2017 (podczas spotkania organizacyjnego)

Początek studiów

wrzesień  2017

Terminy zajęć

zjazdy sobotnio-niedzielne, średnio 2 razy w miesiącu

1. Podanie-kwestionariusz (wygenerowany z systemu)

2. Kserokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu)

3. Kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu)

4. Kserokopia dokumentu potwierdzającego kwalifikacje pedagogiczne (dla osób, które nie ukończyły studiów na  kierunku nauczycielskim, oryginał do wglądu)

Kwalifikacje uzyskane przez kandydata

Program studiów obejmuje treści kształcenia, których realizacja umożliwi uczestnikom nabycie wiedzy, umiejętności i postaw realizujących potrzeby i możliwości edukacyjne osób z autyzmem, z całościowymi zaburzeniami rozwoju, współpracę z ich środowiskiem. Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z autyzmem.