Seminarium naukowe (doktoranckie i podoktoranckie)

Prof. zw. dr hab. Waldemar Furmanek

Katedra Pedagogiki Pracy i Andragogiki

Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego

serdecznie zaprasza do udziału

w seminarium naukowym

doktorskim i podoktorskim:

Problematyka seminarium:

Pedagogika wobec przemian cywilizacyjnych

w tym szczególnie następujące syndromy problemów:

• Pedagogika wartości. Wartości w pedagogice.
  • Humanistyczna pedagogika pracy.
  • Dydaktyka zawodowa, dydaktyka informatyki, dydaktyka techniki

Szczegółowe problemy badań nawiązują do problematyki prezentowanej w książkach i publikacjach W. Furmanka. Zachęcam szczególnie do lektury serii prac pod wspólnym tytułem Humanistyczna pedagogika pracy.

- Charakterystyka dyscypliny naukowej. Wyd. UR, Rzeszów 2013

- Praca a jakość życia. Wyd. UR, Rzeszów 2016

- Praca człowieka. Wyd. UR, Rzeszów 2013

- Praca człowieka w cywilizacji informacyjnej. Wyd. UR, Rzeszów 2014

- Sytuacje trudne w pracy człowieka. Wyd. UR, Rzeszów 2015

- Współczesność obiektem badań. Wyd. UR, Rzeszów 2014

Wszystkie wymienione książki wydane zostały przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i są dostępne w Bibliotece Głównej UR oraz w sprzedaży.

Cel seminarium

Celem seminariów jest ukierunkowanie procesów samokształceniowych osób zainteresowanych badaniami naukowymi, zmierzających do przygotowania koncepcji rozpraw doktorskich lub habilitacyjnych oraz koncepcji badań w ramach własnych zainteresowań bądź projektów badawczych dotyczących problemów współczesnej pedagogiki.

Organizacja seminarium

Seminarium ma charakter otwarty:

• jako seminarium doktorskie dla osób zainteresowanych problematyką, także dla osób z poza Uniwersytetu;
  • jako seminarium podoktorskie: dla doktorów pedagogiki przygotowujących i prowadzących badania naukowe z zakresu wyróżnionej problematyki;
  • jako seminarium dla osób zainteresowanych, w tym dla nauczycieli rozmaitego rodzaju szkół zainteresowanych problematyką naukową seminarium.

Z treścią seminariów skorelowane są wykłady otwarte prowadzone przez prof. W. Furmanka.

Tematy wykładów proponowane na semestr letni roku akademickiego 2016/2017 roku są następujące:

• Człowiek obiektem badań nauk pedagogicznych
  • Edukacja wobec wyzwań cywilizacyjnych
  • Zagubione (nieobecne) problemy współczesności w teorii i praktyce pedagogicznej
  • Praca człowieka. Przekleństwo czy błogosławieństwo?
  • Aksjologia w życiu indywidualnym i społecznym
  • Humanistyczna pedagogika pracy w rodzinie nauk pedagogicznych

(Terminarz wykładów będzie podany zainteresowanym osobom)

Miejsce seminarium:

Wydział Pedagogiczny, ul. Ks. J. Jałowego 24, sala 114

Terminy seminarium w roku akademickim 2016/2017:

16 lutego  2017 r. godz. 1700

16 marca  2017 r. godz. 1700

11 maja    2017 r. godz. 1700

Seminaria prowadzi: profesor zw. dr hab. Waldemar Furmanek wraz ze współpracownikami

Sekretarz seminarium: dr Agnieszka Długosz (dlugosz@ur.edu.pl)