ZAKŁAD PSYCHOLOGII

na

Ogólnopolską Konferencję Naukową

Zaburzenia neurorozwojowe

w aspekcie biologicznym i psychospołecznym

Rzeszów, 8-9 marca 2018 r.

Współcześnie wzrasta liczba osób z diagnozą zaburzeń neurorozwojowych. Istotne zmiany dotyczą także ich kryteriów diagnostycznych, opublikowanych w klasyfikacji DSM-5 i spodziewanych w ICD-11. Pojawiają się nowatorskie formy terapii, wciąż poszukuje się optymalnych rozwiązań edukacyjnych. W związku z tym rodzi się konieczność interdyscyplinarnego dyskursu poświęconego tej problematyce.

Osoby z zaburzeniami rozwoju wymagają kompleksowego wsparcia, a więc: rzetelnej diagnozy, skutecznej terapii, przyjaznego szkolnictwa, nierzadko wspomagania rodziny oraz przemyślanych rozwiązań z zakresu polityki społecznej. Warto, żeby tego typu działania były poprzedzone profesjonalną dyskusją.

Niniejsza inicjatywa wpisuje się w tę potrzebę. Zapraszamy do prezentacji wyników swoich badań, refleksji teoretycznej oraz doświadczeń praktycznych, dotyczących: zaburzeń ze spektrum autyzmu, specyficznych zaburzeń w uczeniu się, niepełnosprawności intelektualnej, zaburzeń w komunikowaniu się, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zaburzeń motorycznych oraz innych nieprawidłowości w rozwoju.

Ważną ideą planowanej Konferencji jest integracja świata nauki i praktyki – wzajemna inspiracja i wymiana doświadczeń, dlatego zaproszenie kierujemy zarówno do Państwa pracujących naukowo, jak i na co dzień wspierających osoby z zaburzeniami neurorozwojowymi w różnych środowiskach.

Wykład inauguracyjny pt. „Wczesne symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu – wyzwania dla diagnozy” wygłosi

Prof. zw. dr hab. Ewa Pisula

Ponadto, wygłoszone zostaną następujące wykłady plenarne:

1. „Deficyty rozwoju językowego u dzieci z ryzykiem dysleksji - diagnoza i terapia” - Prof. zw. dr hab. Grażyna Krasowicz-Kupis (Wydział Pedagogiki i Psychologii, UMCS w Lublinie; Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa).

2. „Czy mówienie o współchorobowości w zaburzeniach neurorozwojowych ma sens?" Dr hab. Agnieszka Maryniak, prof. UW (Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski).

3. „Skuteczność treningów poznawczych w zaburzeniach neurorozwojowych" Dr hab. Aneta Borkowska, prof. UMCS (Wydział Pedagogiki i Psychologii, UMCS w Lublinie)

4.  "Niepełnosprawność intelektualna w perspektywie biologicznej" Dr hab. Ewa Zasępa, prof. APS (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Warszawa)

.

W planie Konferencji są także warsztaty (zapisy podczas rejestracji):

1. „Modyfikacja zachowań trudnych u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”, Dr Aneta Lew-Koralewicz (Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Rzeszowski).

2. „Deficyty w teorii umysłu u osób z zaburzeniami neurorozwojowymi”, Mgr Joanna Fularz (Poradnia Zdrowia Psychicznego ZOZ nr 2 w Rzeszowie; Centrum Diagnozy i Terapii „Cogito” w Rzeszowie).

3. „Rozwijanie kluczowych dla funkcjonowania w środowisku szkolnym umiejętności u dzieci ze spektrum autyzmu”, Mgr Magdalena Lech (Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Niepubliczne Przedszkole „Kraina Uśmiechu” w Rzeszowie).

Konferencję patronatem objęli:

Prezydent Rzeszowa