ZAKŁAD PSYCHOLOGII

Ogólnopolską Konferencję Naukową

Kobiety i mężczyźni. Różnice, podobieństwa

Jubileusz 50-lecia Zakładu Psychologii

Rzeszów, 23-24 maja 2019 r.

Z ogromną przyjemnością kierujemy do Państwa zaproszenie na Ogólnopolską Konferencję Naukową Kobiety i mężczyźni. Różnice, podobieństwa, organizowaną przez Zakład Psychologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest ona w naszym zamyśle kontynuacją rozważań i dyskusji podjętych na konferencji w 2016 roku, jednakże ma w tym roku wymiar szczególny - jubileuszowy, bowiem zbiega się z 50 rocznicą istnienia Zakładu Psychologii w strukturach, najpierw Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, a od 2001 roku – Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chcemy więc wspólnie  z Państwem ten jubileusz świętować, pochylając się nad istotnymi i jakże aktualnymi zagadnieniami związanymi z problematyką płci.

Przemiany społeczne, kulturowe i gospodarcze zachodzące w ostatnich kilkudziesięciu latach w społeczeństwach zachodnich, również w Polsce, wprowadziły tę problematykę do dyskursu publicznego. Płeć człowieka stała się jedną z ważniejszych kategorii społecznych skupiając na sobie zainteresowanie naukowców oraz polityków i ideologów, często prowadząc do gorących sporów. Z wielką siłą odżyło fundamentalne pytanie o to czym różni się kobieta od mężczyzny?, ale też pojawiło się będące jego rewersem pytanie o to w czym kobiety i mężczyźni są do siebie podobni?

Pytania te, z jednej strony są wyrazem ludzkiej poznawczej ciekawości, potrzeby zrozumienia otaczającej rzeczywistości, ale z drugiej przejawem niepokoju osób mających poczucie, że został zachwiany jakiś istotny porządek dotychczasowego świata. Co niezwykle istotne, odpowiedzi, które padają obecnie i zapewne jeszcze będą pojawiać się w przyszłości, mają także wymiar praktyczny, np. kształtując politykę społeczną. Celem konferencji będzie próba odpowiedzi na te dwa ważkie pytania z pozycji nauki, a w szczególności psychologii.

Dyskusje i eksploracje w zakresie problematyki kobiet i mężczyzn zamierzamy prowadzić wokół ośmiu obszarów tematycznych, niemniej jednak dopuszczamy propozycje tematyczne prelegentów, mogące wzbogacić ów dyskurs, dotyczący problematyki kobiet i mężczyzn.