Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego

Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk

Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego

Komitet naukowy konferencji:

Prof. nadzw. dr hab. I. Kawecki - Uniwersytet Rzeszowski, Przewodniczący Komitetu Naukowego

Prof. dr hab. D. Gołębniak – Collegium da Vinci

Prof. dr hab. S. Juszczyk – Uniwersytet Śląski

Prof. dr hab. J. Madalińska - Michalak – Uniwersytet Warszawski

Prof. dr hab. J. Nikitorowicz – Uniwersytet Białostocki

Prof. nadzw. dr hab. H. Cervinkowa – Dolnośląska Szkoła Wyższa

Prof. nadzw dr hab. Joanna Łukasik – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Prof. nadzw. dr hab. Wojciech Walat - Uniwersytet Rzeszowski

Prof. nadzw. dr hab. J. Miąso – Uniwersytet Rzeszowski

Prof. nadzw. dr hab. M. Uberman – Uniwersytet Rzeszowski

Przesłanki konferencji

Dwadzieścia pięć lat temu w roku 1993 ukazała się książka „Etnografia i szkoła”,  autorstwa Ireneusza Kaweckiego wydana nakładem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Praca osadzona była, na wzór publikacji P. Woods’a, M. Hammersley’a, czy też S. Delamont w nurcie interakcjonizmu symbolicznego po raz pierwszy w Polsce przeniesionego na grunt Pedagogiki.

Następne lata przyniosły szereg badań i publikacji będących ich rezultatem odwołujących się do jednego z głównych nurtów badań jakościowych, czyli etnografii edukacyjnej. Jednakże jej dorobek jest wspominany incydentalnie, jest nieusystematyzowany, brakuje jego merytorycznej i metodologicznej analizy. Dlatego celem konferencji jest opisanie rozwoju i ewolucji etnografii edukacyjnej w Polsce.

Grupy tematyczne

Szczegółowe zagadnienia, które pragniemy omówić w toku konferencji:

1. Rozumienie i rozwój etnografii edukacyjnej Polsce.
  2. Metodologiczne odniesienia etnografii edukacyjnej.
  3. Koncepcje uprawiania etnografii edukacyjnej.
  4. Kultura szkolna i jej badanie.
  5. Szkoła jako instytucja kształtująca tożsamość uczniów.
  6. Władza w szkole i jej implikacje społeczne.
  7. Interakcje interpersonalne w środowisku szkolnym.

Prof. nadzw. Ireneusz Kawecki - Przewodniczący Komitetu Naukowego

Informacje organizacyjne:

Konferencja „Etnografia i szkoła”. 25 lat później odbędzie się w dniach 15-17.10.2018 r.
w Łańcucie w hotelu „Łańcut”, ul. Armii Krajowej 55a, 37-100 Łańcut.

Formularz rejestracyjny online – link

Formularz w wersji MS WORD

Opłata i zgłoszenia:

Opłata za udział w konferencji wynosi 500 zł i obejmuje: koszt noclegów oraz materiałów konferencyjnych. Wszystkim Uczestnikom konferencji zapewniamy noclegi w pokojach 1- i 2-osobowych w dniach 15-16.10.2018 r., pełne wyżywienie w dniach 15-16.10.2018 r. oraz śniadanie i obiad w dniu 17.10.2018 r. Informujemy, że istnieje możliwość
przyjazdu w dniu 14.10.2018 r. na koszt własny.

Zgłoszenie udziału w konferencji należy przesłać do 15 lipca 2018 r., a tekst wystąpienia do dnia 30 września 2018 roku. Zaprezentowane wystąpienia w formie tekstów naukowych, zamierzamy skierować do publikacji w wysoko punktowanym czasopiśmie ogólnopolskim (po akceptacji Redakcji i po pozytywnej opinii recenzentów). Zasady redagowania tekstu zostaną przesłane w kolejnym komunikacie.

Potwierdzeniem udziału w Sympozjum będzie przesłanie kwoty 500 zł najpóźniej do 15 lipca 2018 r. na konto: 67 1030 1999 7896 0000 0180 0062 z dopiskiem „Etnografia i szkoła”. Dla kontrahentów zagranicznych numer SWIFT Banku Handlowego CITIPLPX.

Wraz z przelewem prosimy o podanie danych do faktury (uwaga: faktura zostanie wystawiona na podmiot dokonujący wpłaty).

Komitet organizacyjny konferencji:

Dr B. Lulek – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego