KOŁO NAUKOWE PEDAGOGÓW I PEDAGOGÓW SPECJALNYCH

krystyna_barlog@tlen.pl

kmaciek1018@gmail.com

Misja koła:

Poznanie wielokontekstowości funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, metod i form pracy z osobami z niepełnosprawnością, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Cele:

• Próba prowadzenia profesjonalnych badań naukowych,
  • Poznanie różnych obszarów funkcjonowania osób, a szczególnie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością,
  • Organizowanie konferencji, sympozjów naukowych, prezentacja badań naukowych prowadzonych przez koło,
  • Organizowanie spotkań, wykładów wybitnych profesorów oraz innych osób zajmujących się podejmowaną przez koło problematyką,
  • Poznanie metod i form pracy z osobami z niepełnosprawnością, a szczególnie z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • Nawiązanie współpracy z instytucjami, organizacjami stowarzyszeniami, specjalistami zajmującymi się pomocą dla osób z niepełnosprawnością oraz wsparciem dla ich rodzin,
  • Organizowanie interesujących warsztatów dla studentów koła,
  • Organizowanie spotkań dla dzieci o zagrożonym rozwoju, ich rodziców i opiekunów,
  • Organizowanie spotkań dla rodziców, rodzin dzieci o zagrożonym rozwoju oraz ze specjalistami,
  • Wyjazdy studentów koła do innych ośrodków akademickich oraz do instytucji specjalistycznego wsparcia.
  • Nawiązanie kontaktu z innymi kołami naukowymi z innych uczelni, które podejmują podobną problematykę,
  • Integracja członków KNPiPS celem wymiany doświadczeń i poglądów,
  • Stała współpraca studentów KNPiPS z instytucjami pomocowymi oraz ze studentami z ograniczeniami sprawności,
  • Rozpowszechnianie wyników badań prowadzonych przez członków koła na konferencjach i sympozjach oraz publikacja uzyskanych wyników z badań w studenckich Zeszytach Naukowych i innych pracach pod redakcją.

Zadania:

Zadania zawierają się w następujących problemach badawczych:

1. Rodzina jako system  wspomagania rozwoju i społecznego wsparcia.
  2. Między inkluzją a tendencjami do wykluczania.
  3. Poczucie sensu i jakości życia osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziny.
  4. Hierarchia wartości  oraz postawy wobec inkluzji osób wspomagających.
  5. Empatia w pomocowych oddziaływaniach wspomagających.
  6. Trajektoria cierpienia, postawy rodziców, rodzeństwa, dziadków wobec dziecka z niepełnosprawnością.
  7. Diagnoza dla rozwoju: diagnozowanie potencjałów, specjalnych potrzeb uczniów ze SPE.
  8. Metody i formy pracy z dziećmi z niepełnosprawnością.
  9. Edukacja włączająca – wyzwaniem dla szkoły i przestrzeni wspomagającej.
  10. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci o zagrożonym rozwoju.
  11. Wspomaganie rozwoju i odkrywanie predyspozycji do uzdolnień u dzieci.
  12. Wsparcie edukacyjne dzieci  ze SPE w szkole masowej.
  13. Gotowość szkół masowych do przyjęcia dzieci ze SPE.

Formy aktywności:

• Wyjazdy do instytucji organizujących pomoc dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich rodzin,
  • Spotkania i dyskusje z osobami organizującymi pomoc dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich rodzin,
  • Zapraszanie teoretyków oraz praktyków zajmujących się działalnością terapeutyczną,
  • Organizowanie spotkań z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz z ich rodzicami,
  • Prowadzenie badań naukowych: pilotażowych, monograficznych oraz empirycznych w zakresie oddziaływań terapeutyczno-diagnostycznych dotyczących dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera,
  • Redagowanie publikacji, oraz publikowanie w studenckich czasopismach naukowych,
  • Współpraca z kołami naukowymi funkcjonującymi przy innych uczelniach,
  • Udział w konferencjach naukowych związanych z kanonem zainteresowań Koła Naukowego,
  • Realizacja grantów naukowych.

Członkowie koła:

24. Anna Dykas

Wydarzenia organizowane przez Koło w roku akademickim 2017/2018

Wydarzenia organizowane przez Koło w roku akademickim 2016/2017

• Sympozjum naukowe „Metody i formy pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością”

W dniu 19.12.2016 r. na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego zostało zorganizowane Sympozjum Naukowe. Wystąpienia licznych prelegentów pozwoliły zgłębić zagadnienia dotyczące edukacji oraz rehabilitacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W dniu 2 kwietnia 2017r. na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizowany został po raz kolejny Dzień Świadomości Autyzmu (wykłady, warsztaty dla rodziców, rozmowy ze specjalistami, zabawy dla dzieci, filmy). Wydarzenie to skierowane było przede wszystkim do rodzin zmagających się z tą chorobą, nauczycieli, terapeutów oraz studentów zainteresowanych ową tematyką.

Publikacje wydane w roku akademickim 2016/2017

• Monografia pt. „Metody i formy pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością”

Jest to publikacja powstała po sympozjum naukowym. Jest ona przewodnikiem metodycznym prezentującym różne formy i metody pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Autorami rozdziałów są pracownicy naukowo-dydaktyczni UR, specjaliści-praktycy, a także doktoranci oraz studenci.

• Biuletyn gotowości rzeszowskich szkół podstawowych do przyjęcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Publikacja, która ma pomóc rodzicom w wyborze szkoły dla swojego dziecka, szkoły, która będzie odpowiednio przystosowana i gotowa do pracy wychowawczo-dydaktycznej z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Osiągnięcia Koła