Studenckie Koło Naukowe Zainteresowań Psychologią „PRO-PSYCHE”

Zarząd Koła Naukowego Zainteresowań Psychologią „Pro-Psyche”:

Przewodnicząca: Gabriela Jagoda, e-mail: gabrielajagoda@wp.pl

Zastępca przewodniczącej: Aleksandra Czucha, e-mail: olekk7@onet.pl

Sekretarz: Arleta Flis, e-mail: arleta1826@gmail.com

Skarbnik: Janusz Kawa, e-mail: januszkawa@msn.com

Kontakt:  kolonaukowe.propsyche@gmail.com

UWAGA: aktualne informacje o kole znajdziesz na facebooku

Opiekunowie koła: dr Małgorzata Marmola, dr Anna Wańczyk-Welc

Słów kilka o Kole:

Studenckie Koło Zainteresowań Psychologią „Pro-Psyche” po rocznej przerwie wznowiło swoją działalność. Zrzesza ono studentów różnych kierunków, przede wszystkim Pedagogiki, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę i doświadczenia związane z psychologią. Opiekunami Koła są nie bez powodu aktywni zawodowo psychologowie: dr Małgorzata Marmola i dr Anna Wańczyk-Welc, którzy zawsze wspierają poczynania członków Koła.

A my sami?

Tworzymy grupę ludzi, którym „chce się chcieć!”. Mimo tego, że wszyscy jesteśmy różni, na co dzień pracujemy z innymi grupami osób, mamy różne doświadczenia, a nawet studiujemy na innych kierunkach, to łączy nas jeden, najważniejszy, wspólny element – zainteresowanie psychologią! Fakt, że jesteśmy tak „wielobarwną” grupą sprawia, że możemy czerpać ze swojej różnorodności.

W wielkim skrócie jesteśmy przede wszystkim studentami nastawionymi na samorozwój, odkrywanie potencjału, zarówno w sobie, jak i w innych oraz na pomoc tym, którzy tego potrzebują. Wierzymy, że razem możemy wiele zdziałać, a nasze możliwości są tak naprawdę nieograniczone! O czym mogliśmy się  przekonać już niejednokrotnie.

Nasze działania skupiają się na też na aspekcie naukowym, bowiem chcemy poszerzać naszą wiedzę psychologiczną i ją propagować na wiele sposobów. W związku z tym prowadzimy badania, jeździmy na konferencje i organizujemy warsztaty.

Członkom Koła oferujemy wiele możliwości na podjęcie aktywnego działania:

1. Prowadzenie badań naukowych (zaplanowanie i zrealizowanie różnego rodzaju badań naukowych z zakresu psychologii).
  2. Konferencje studenckie (organizowanie oraz uczestniczenie w studenckich konferencjach  naukowych na terenie całego kraju i za granicą).
  3. Dyskusyjny klub filmowy (projekcja filmów o tematyce psychologicznej i dyskusja na ich temat).
  4. Klub książki (pogłębianie wiedzy z zakresu psychologii poprzez czytanie specjalistycznych książek i wymiana spostrzeżeń).
  5. Spotkania ze specjalistami (organizacja i udział w różnego rodzaju spotkaniach ze specjalistami z zakresu psychologii, pedagogiki, psychiatrii).
  6. Współpraca z placówkami edukacyjnymi i środowiskiem lokalnym (przedszkolami, szkołami, domami kultury itp.)
  7. Zajęcia warsztatowe (organizacja i udział w warsztatach i szkoleniach mających na celu pogłębienie wiedzy psychologicznej i zdobycie nowego doświadczenia).
  8. Sekcja akcyjna (inicjowanie i organizacja różnych działań mających na celu różnego rodzaju pomoc tym, którzy jej potrzebują).

Jako Koło bardzo chętnie angażujemy się w różnego rodzaju działania, których często sami  jesteśmy inicjatorami. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

Działania charytatywno-pomocowe:

• Zainicjowanie i zorganizowanie koncertu „Z serca granie” na rzecz dzieci z Domu dla Dzieci Niepełnosprawnych na Ukrainie (koncert ten mocno rozgrzał kolejne serca, co zaowocowało tym, że zorganizowane zostały jego dwie kolejne „edycje” w innych miejscowościach);
  • Organizacja wyjazdu na 2-tygodniowe praktyki do Domu dla Dzieci Niepełnosprawnych w Załuczu na Ukrainie;
  • Współorganizacja  koncertu charytatywnego „Nadziania Nadzieją” na rzecz osób ze społeczności akademickiej, borykających się z chorobą nowotworową;
  • Aktywny udział jako wolontariusze i darczyńcy w ogólnopolskim projekcie „Szlachetna Paczka”;

Działania naukowe (realizowane do 2015r):

• Perspektywy postrzegania czasu, wyobrażenia dotyczące własnej rodziny prokreacyjnej. Badania empiryczne studentów;
  • Formy korzystania z portali społecznościowych przez studentów (badania w trakcie realizacji).

Działania naukowe realizowane aktualnie (2015/2016):

1. Tytuł projektu: „Percepcja uchodźców na tle innych grup społecznych” - w ostatnich latach obserwuje się ciągły napływ uchodźców do krajów europejskich, jednak często budzi to lęk i opór społeczny u rdzennej ludności. W ramach projektu zostaną przeprowadzone badania, które pozwolą określić:

- postawy społeczne wobec uchodźców,

- stereotypy społeczne wobec uchodźców,

- uprzedzenia społeczne wobec uchodźców.

Postawy, stereotypy i uprzedzenia pozwolą pokazać uchodźców na tle innych grup społecznych.

1. Tytuł projektu: „Relacje małżeńskie i rodzicielskie we współczesnej rodzinie” - przeprowadzenie badań dotyczących jakości relacji małżeńskich i poziomu komunikacji małżeńskiej, a także stylów przywiązaniowych małżonków i rodziców.

1. Tytuł projektu: „Zdrowie a rodzina i edukacja” - przeprowadzenie badań dotyczących edukacji prozdrowotnej dzieci, młodzieży i dorosłych.

Szkolenia i warsztaty (zrealizowane do 2015r):

• Organizacja szkolenia „Wystąpienia publiczne i kreowanie własnego wizerunku” poprowadzonego przez trenera i doradcę zawodowego mgr Renatę Liszkę z „Akademii Sukcesu”;
  • Organizacja warsztatów z „Pozytywnej psychologii szczęścia” poprowadzonych przez dr Dominika Borawskiego;
  • Współorganizacja warsztatów „Jam Session - twórczość przez muzykę” poprowadzonych przez Rafała Fudałę;
  • Współorganizacja warsztatów pt „Psychoseksualność dziecka - trudne pytania”, poprowadzonych przez psychologia i psychoterapeutę Pawła Pasztyłę;

Wyznajemy zasadę, że wszyscy wspólnie tworzymy Koło, dlatego każdy z nas ma równy wpływ na jego działalność!

Członkowie Koła Zainteresowań Psychologią „Pro-Psyche” w roku akademickim 2015/2016:

1. Elżbieta Buczek
  2. Aleksandra Czucha