Studenckie Koło Naukowe Animatorów Kultury Literackiej Dzieci

Kontakt:

animatorzyliteratury@onet.pl

Misja Koła:

Animowanie działań związanych z czytelnictwem i rozwojem zainteresowań czytelniczych. Wprowadzanie dziecka w szeroko pojętą kulturę (dawną i współczesną), w tym w kulturę literacką. Rozwijanie warsztatu pracy pedagoga poprzez aktywność kulturalną.

Cel:

Rozwijanie zainteresowań literaturą i książką oraz wszelkimi formami sztuk, jak: teatr, film, fotografia, sztuki plastyczne, muzyka i taniec.

Zadania:

• zapoznawanie dzieci z literaturą dawną i współczesną,
  • wprowadzanie do korzystania z zasobów bibliotecznych,
  • wskazywanie na rolę książki i innych mediów we współczesnej kulturze,
  • rozwijanie umiejętności rozumienia i odbioru tworów sztuki,
  • wspomaganie rozwoju dziecka poprzez kontakt ze sztuką.

Formy aktywności:

• prowadzenie szeroko pojętych działań animacyjnych w zakresie kultury literackiej (zajęcia, pokazy, odczyty, wykłady, prelekcje, warsztaty, wystawy, konferencje, projekty itp.),
  • prowadzenie spotkań czytelniczych i pokazów multimedialnych wśród dzieci,
  • przygotowywanie i prowadzenie zajęć z zakresu pracy z tekstem z zastosowaniem metod pozawerbalnych,
  • przygotowywanie i prowadzenie spektakli teatralnych dla dzieci z wykorzystaniem  wartościowej literatury dziecięcej,
  • czytelnictwo współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży,
  • wykorzystywanie treści literatury oraz wiedzy o książce podczas pracy z dzieckiem.

Współorganizatorzy wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie cyklicznych akcji:

• Najdłuższa Książka Świata,
  • Chodnikowa Poezja.

Korzyści dla członków:

• poznanie działań związanych z animowaniem działalności kulturalnej,
  • rozwijanie zainteresowań literaturą dla dzieci i młodzieży,
  • możliwość bliższego poznania dziecka w jego środowisku zabawowym, edukacyjnym, wychowawczym,
  • współpraca z instytucjami kultury, wychowania i oświaty (biblioteka, dom kultury, przedszkole, szkoła), dająca możliwość poznania specyfiki ich pracy,
  • rozwijanie umiejętności organizacji wydarzeń kulturalnych, pracy w zespole, współpracy z wychowankami.

Członkowie koła:

1. Baran Marzena