Prof. dr hab. Roman Pelczar

Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego

Katedra Historii i Teorii Wychowania zaprasza do udziału

w seminarium doktorskim

z zakresu  Historii oświaty i wychowania na ziemiach polskich (od średniowiecza po XXI w.) oraz polskiej myśli pedagogicznej

CELE SEMINARIUM

- Stworzenie uczestnikom seminarium warunków do napisania rozprawy doktorskiej poprzez  udoskonalenie  własnego warsztatu  naukowego (przygotowującego  do samodzielnej pracy badawczej  i twórczej) oraz pomoc merytoryczną i metodologiczną.

- Uzyskanie przez doktorantów stopnia naukowego doktora nauk społecznych  w dyscyplinie pedagogika.

TEMATYKA SEMINARIUM

Tematyka seminarium będzie dotyczyć m.in. następujących obszarów badawczych:

- Przemiany w edukacji i wychowaniu w  Polsce od średniowiecza do XX wieku                              (ze szczególnym uwzględnieniem terenów Polski południowo-wschodniej).

- Oświata mniejszości narodowych w Polsce (Rusini-Ukraińcy, Żydzi).

- Historia wychowania i myśli pedagogicznej w Polsce.

- Opieka nad dziećmi i młodzieżą na ziemiach polskich od XIX do XXI w.

- Biografistyka pedagogiczna.

- Wychowawczo-opiekuńcza funkcja Kościoła katolickiego w Polsce od czasów nowożytnych do XX wieku.

- Historyczny i współczesny obraz oraz problemy zawodu nauczycielskiego.

- Rodzina i dziecko w Polsce od XIX do XXI wieku.

PROGRAM SEMINARIUM

- Zajęcia o charakterze seminaryjnym.

- Zajęcia z metodyki pisania prac naukowych.

- Kształtowanie założeń teoretycznych i formułowanie koncepcji (konspektu) rozprawy doktorskiej.

- Tworzenie podstawy źródłowej i bibliograficznej.

- Prezentacja fragmentów prac doktorskich i dyskusja nad nimi.

- Prezentacja całości rozpraw doktorskich.

ORGANIZACJA SEMINARIUM

- W seminarium mogą brać udział wszystkie osoby zainteresowane proponowaną tematyką.

- Seminarium rozpocznie się w II semestrze roku akademickiego 2018/2019 (od marca 2019). - Zajęcia odbywać się będą w trybie niestacjonarnym, raz w miesiącu (w soboty) w budynku Wydziału Pedagogicznego przy ul. Jałowego 24, sala 207, w godzinach 14.00-16.00.

- Proponowany terminarz pierwszych spotkań: 30 marca, 13 kwietnia, 25 maja                                            i 29 czerwca 2019 r.

- Organizatorem seminarium jest Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Odpowiedzialnym za opracowanie szczegółowego programu i realizację zajęć jest                prof. dr hab. Roman Pelczar.

- Osoby zainteresowane udziałem w seminarium proszone są o kontakt mailowy z prowadzącym seminarium: rpelczar@poczta.fm