SEMINARIUM POLSKA NIEMCY SŁOWACJA UKRAINA

Sprawozdanie z V Sympozjum Polska Niemcy Słowacja Ukraina

W dniach  14-16 września 2017r odbyło się V  Sympozjum Polska Niemcy Słowacja Ukraina. Organizatorami Sympozjum był: Uniwersytet Rzeszowski, Krankenhaus Buchholz  und  Winsen, Median Kliniken Bad Salzuflen, Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, oraz Lwowski Państwowy  Uniwersytet Kultury Fizycznej.

Tegoroczne Sympozjum odbywało się pod  Patronatem Honorowym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego   prof. dr hab. Sylwestra Czopka.

W Komitecie Honorowym znaleźli się Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Rzeszowie  -  Adam Gajdek, Konsul Honorowy Republiki Słowackiej w Rzeszowie -  Adam Góral, Konsul Honorowy Ukrainy w Rzeszowie  -  Jerzy Krzanowski.

Formułą Sympozjum są coroczne spotkania specjalistów; lekarzy i fizjoterapeutów z trzech państw Unii Europejskiej i Ukrainy. W 2013 r. Sympozjum było organizowane w Uniwersytecie Rzeszowskim, a w następnych latach w Niemczech, na Słowacji i na Ukrainie. Kolejne  V ponownie w Rzeszowie w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Podczas Sympozjum przedstawiono 12 referatów, na temat „Czynników ryzyka i profilaktyki chorób naczyniowych mózgu u osób starszych” oraz „Najczęstszych problemów w rehabilitacji ludzi starszych”.   Referaty były prezentowane pod wspólnym hasłem  „ Zdrowi seniorzy – Zdrowa Europa”

Uznano, że jest to temat ważny,  w czasach, kiedy społeczeństwo Europy się starzeje, a  specjaliści  przewidują, że w 2060 r. populacja Europy będzie coraz  liczniejsza oraz znacznie starsza (30 proc. Europejczyków będzie miało 65 lat lub więcej).

Referentami  Seminarium byli: dr n. med. Heiner Austrup z Krankenhaus Buchholz  und  Winsen, prof. Peter Takáč i dr Viliam Knap z Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, dr Oleg Bilyanskiy i dr Kateryna Tymruk-Skoropad z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej, prof. dr hab. n med. Andrzej Kwolek, prof. nadzw. dr hab. n o zdr. Teresa Pop, dr Agnieszka Ćwirlej-Sozańska, dr Justyna Podgórska-Bednarz i dr Wojciech Rusek, mgr Marzena Adamczyk  i mgr Joanna  Baran z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Sympozjum otworzył i przywitał gości Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia  Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Wojciech Walat.

Zainteresowanie Seminarium było ogromne, uczestniczyło w nim 120 osób w tym lekarze, specjaliści z rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuci, pracownicy  Domów Pomocy Społecznej,  wolontariusze – studenci kierunku Fizjoterapia Uniwersytetu Rzeszowskiego i słuchacze Policealnej Szkoły Medycznej w Rzeszowie, pracujący  na co dzień z ludźmi starszymi.

Listy gratulacyjne dla uczestników Sympozjum przysłali: Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Rektor Uniwersytetu Pavla Józefa Safarika w Koszycach prof. Pavol Sovák,  Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec z Krakowa  dr Michael Groß, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Rzeszowie  -  Adam Gajdek, Konsul Honorowy Republiki Słowackiej w Rzeszowie -  Adam Góral, Konsul Honorowy Ukrainy w Rzeszowie - Jerzy Krzanowski i Dyrektor Szpitali Bucholdz i Winsen  Norbert Böttcher. Tłumaczenie referatów zapewnili nam pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

V Sympozjum przeszło już do historii. Kolejne, VI odbędzie się w Niemczech w Szpitalu Winsen i Bucholdz

prof. nadzw. dr hab. n med.  Teresa Pop,

mgr Joanna Baran