SEMINARIUM POLSKA NIEMCY SŁOWACJA UKRAINA

I  Seminarium

Polska Niemcy Słowacja Ukraina

W dniu  6 lutego 2013r odbyło się I  Seminarium Polska Niemcy Słowacja Ukraina. Organizatorami Seminarium byli: Uniwersytet Rzeszowski, Krankenhaus Buchholz  und  Winsen, Waldklinik in Jesteburg, Median Kliniken Bad Salzuflen, Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, Przykarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka    w  Iwano- Frankowsku oraz Lwowski Państwowy  Uniwersytet Kultury Fizycznej.

Tegoroczne Seminarium odbywało się pod  Patronatem Honorowym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego   prof. dr hab. Aleksandra Bobko

Patronat honorowy przyjęli również:           J.M. Rektorzy Uniwersytetu  w Koszycach i  we Lwowie, Geschäftsführer  Krankenhaus Buchholz und Winsen  Dipl. Wi.-Ing. Norbert Böttcher, Geschäftsführer Median Kliniken w Bad Salzuflen Andreas Finkel,  Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Rzeszowie  -  Adam Gajdek, Konsul Honorowy Republiki Słowackiej w Rzeszowie -  Adam Góral, Konsul Honorowy Ukrainy w Rzeszowie  -  Jerzy Krzanowski.

Formułą seminarium są coroczne spotkania specjalistów; lekarzy i fizjoterapeutów z trzech państw Unii Europejskiej i Ukrainy. W tym roku seminarium odbyło się w Rzeszowie w Uniwersytecie Rzeszowskim. W następnych latach seminaria będą organizowane w Niemczech, na Słowacji i na Ukrainie.

Na Seminarium przedstawiono 11 referatów, na temat ustalony przez stronę polską: Konsekwencje upadków u osób starszych. Problemy w leczeniu  i w rehabilitacji.

Uznano, że jest to temat ważny,  w czasach, kiedy społeczeństwo Europy się starzeje, a  specjaliści  przewidują, że w 2060 r. populacja Europy będzie coraz  liczniejsza oraz znacznie starsza (30 proc. Europejczyków będzie miało 65 lat lub więcej).

Referentami  Seminarium byli: prof. Peter Takáč z Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, dr Ulrich Dockweiler, Hedi Kruck z  Median Kliniken w Bad Salzuflen,  Sonja Berndt z Krankenhaus Buchholz  und  Winsen, Petra Böker z Waldklinik in Jesteburg, dr Andrej Vovkanych, dr Bogusław Kruk i dr Natalia Ivasyk z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej, prof. dr hab. n. med. Tetyana Boychuk z Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka    w  Iwano- Frankowsku, dr hab. n med. Dariusz Białoszewski z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,  prof. dr hab. n med. Andrzej Kwolek,  dr Joanna Grzegorczyk i dr Teresa Pop z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zainteresowanie Seminarium było ogromne i pomimo zakładanej wstępnie 50-osobowej grupie uczestników, przyjęto 100 osób, a chętnych, którym organizatorzy, ze względów organizacyjnych  odmówili udziału w Seminarium  było o wiele więcej.

W seminarium uczestniczył Dziekan Wydziału Medycznego UR prof. Artur Mazur, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Rzeszowie  Adam Gajdek oraz przedstawiciel Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie Pani Ewelina Bryczek.

W dyskusji  brali udział specjaliści z geriatrii dr Jadwiga Starzec, dr Krzysztof Bońkowski, lekarze, specjaliści z rehabilitacji medycznej, dyrektor wydziału polityki społecznej UW w Rzeszowie Dariusz Tracz, pracownicy  Domów Pomocy Społecznej z Rzeszowa,  fizjoterapeuci, pielęgniarki i wolontariusze – studenci kierunku Fizjoterapia Uniwersytetu Rzeszowskiego pracujący  na co dzień z ludźmi starszymi.

Na Seminarium obecni byli również: dyrektor  Median Kliniken w Bad Salzuflen Andreas Finkel, specjalista z rehabilitacji medycznej prof Jerzy Kiwerski, fizjoterapeuta z Winsen Rudolf Preuss.

Listy gratulacyjne dla uczestników Seminarium przysłali: Rektor Uniwersytetu Pavla Józefa Safarika w Koszycach prof. Ladislaw Mirossay,  Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec, z Krakowa  dr Werner Köler, Konsul honorowy Republiki Słowacji w Rzeszowie Adam Góral  i Dyrektor Szpitali Bucholdz i Winsen  Norbert Böttcher.

Seminarium odbyło się w nowoczesnym  Kompleksie Naukowo-Dydaktycznym Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, wyposażonym w kabiny do tłumaczenia symultanicznego,  niezbędnego sprzętu do przeprowadzania spotkania z udziałem obcokrajowców. Sam sprzęt nie zapewniłby komunikacji pomiędzy uczestnikami bez świetnych tłumaczy, pracowników Uniwersyteckiego Centrum Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Podczas  kolacji  wydanej przez konsulów honorowych Niemiec, Słowacji i Ukrainy  z Rzeszowa  wystąpił  z pięknym programem zespół  pieśni i tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego "RESOVIA SALTANS" .

Fot. Elżbieta Wójcikiewicz

Pliki do pobrania: