Wydział Medyczny

KOŁO WOLONTARIUSZY "TERAPEUTA" WYDZIAŁU MEDYCZNEGO

- Wolontariat na ul Lublelskiej ZOL

"CZŁOWIEK JEST TYLE WART ILE UCZYNI DLA DRUGIEGO" tak kiedyś powiedział profesor Julian Aleksandrowicz - lekarz, humanista, i tym przesłaniem kierowali się studenci kierunku FIZJOTERAPIA Uniwersytetu Rzeszowskiego zgłaszając się do mnie z prośbą o pomoc w założeniu grupy wolontariuszy, którzy mogliby pracować z ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi, z ludźmi, którzy wymagają rehabilitacji. Chcieli również doskonalić swój, przyszły warsztat pracy.

Potrzebowali merytorycznej i organizacyjnej pomocy aby móc pracować z chorym człowiekiem, a personel i jego pacjenci ucieszą się taką pracą. To, że inicjatywa wyszła od studentów było dla mnie ważne - to oznacza, że mamy kształcimy dobrą młodzież przekazując im oprócz wiedzy dobre wartości humanitarne.

Tak więc na pierwszym spotkaniu stworzyliśmy grupę studentów , którzy mają świadomość potrzeb rehabilitacji w wielu placówkach, gdzie obsada fachowa jest niewystarczająca, a chorym i osobom starszym możemy pomóc w odzyskiwaniu sprawności fizycznej, poprawiając ich jakość życia.

Swoją działalność rozpoczęliśmy od października 2006 roku, a pierwszymi pacjentami z którymi pracujemy do dziś są pacjenci z Zakładu Opieki Leczniczej ZOZ nr 2 w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej. Dzięki zaangażowaniu i pomocy dr Krzysztofa Bońkowskiego kierownika Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, pracujących tam fizjoterapeutów (2 osoby zatrudnione na 1/2 etatu) oraz pielęgniarki oddziałowej czujemy się tam dobrze mając zapewnioną ciągłą merytoryczną pomoc. Jest nam to potrzebne ponieważ, u każdego pacjenta ZOL- u stan kliniczny może codziennie ulegać zmianie.

W planach znajduje się kolejna placówka w której chcemy pracować, czyli DPS "Kombatant" w Słocinie. Byliśmy tam aby się przedstawić, a pracę rozpoczniemy po wakacjach. Jesteśmy chętni do pracy również w domu chorego, jednak na terenie miasta, ponieważ dojazdy są trudne zarówno ze względów finansowych jak również licznych zajęć dydaktycznych. Są studenci, którzy chcieliby pracować z dziećmi.

Do końca czerwca pracowało według ustalonego harmonogramu 21 studentów, ale ciągle przybywa nowych studentów. Studenci, którzy byli członkami założycielami Koła już odchodzą po ukończeniu studiów, ale w ich miejsce wejdą młodzi koledzy i koleżanki.

Mamy założony adres e-mail, na który można nam przekazywać informacje o potrzebach.
Adres e-mail: wolontariatterapeuta@o2.pl.

Dr Teresa Pop
Prodziekan Wydziału Medycznego
Opiekun "TERAPEUTY"