SPRAWOZDANIE Z II MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWO - SZKOLENIOWEJ „Postępy w Ratownictwie Medycznym oraz Pielęgniarstwie Anestezjologicznym i Intensywnej Terapii” Solina WZW Jawor, 5-6 październik 201206.11.2012 16:57

W dniach 5 - 6 października 2012r. w Ośrodku WZW Jawor w Solinie, odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowo – Szkoleniowa ,,Postępy w Ratownictwie Medycznym oraz Pielęgniarstwie Anestezjologicznym i Intensywnej Terapii”, zorganizowana przez Katedrę Ratownictwa Medycznego Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i Podkarpacki Oddział Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki. Patronat honorowy konferencji objął Marszałek Województwa Podkarpackiego dr Mirosław Karapyta oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko. Moderatorami sesji wykładowej konferencji byli dr n.med. Marek Wojtaszek, mgr Dorota Ozga oraz Edyta Niemczyk.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego UR: dr hab. n. med., prof. UR Bogumił Lewandowski. Pierwszy referat opracowany przez zespół: dr hab. n med Jaroslav Stanciak, prof dr hab n med Jozef Novotn, wygłosił gość z Czech dr hab. n med Jaroslav Stanciak: „The response time as the indicator of the quality of pre – hospital trauma care”. Kolejne referaty również poruszały interesujące zagadnienia związane z ratownictwem medycznym, anestezjologią i intensywną terapią. Zaprezentowano m.in. otwarty w czerwcu b.r. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Rzeszowie (mgr Maciej Gwóźdź), omówiono wykorzystanie symulacji medycznej w nowoczesnym nauczaniu oraz przedstawiono rolę komunikacji niewerbalnej w medycynie (dr Magdalena Kozimala). Pierwszą część sesji wykładowej w pierwszym dniu konferencji zakończyły wykłady prof. dr hab. n med. Romualda Krajewskiego na temat postępów w leczeniu urazów głowy i dr hab. n med. prof. UR Janusza Olędzkiego p.t. ,,Stany zagrożenia życia w onkologii”. Po zakończeniu części wykładowej odbyły się zajęcia praktyczne. Tematem warsztatów były wkłucia doszpikowe oraz symulacja nagłych stanów zagrożenia życia.

W drugim dniu konferencji sesję wykładową otworzył referat na temat administracyjnoprawnych aspektów ratownictwa górskiego i narciarskiego (mgr Bogusław Sowa). Następnie omówiono problem zakażeń oddechowych – Vap wśród pacjentów hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii (mgr Magdalena Kowal) oraz zaprezentowano postępowanie przedszpitalne w przypadku urazów u kobiet ciężarnych (mgr Maciej Naróg, mgr Marzena Jędrzejczyk, mgr Grzegorz Kucaba). W kolejnych wykładach przedstawione zostały standardy opieki pielęgniarskiej nad pacjentem sztucznie wentylowanym (mgr Małgorzata Piotrowicz) oraz wykorzystanie przyrządu do mechanicznej kompresji klatki piersiowej - LUCAS2 w świetle nowych wytycznych ERC/AHA 2010 (lek med. Monika Gołębiowska). Przedstawiono również zatrucia beta-blokerami (dr n med. Marek Wojtaszek), i śmiertelne zatrucia grzybami jako prawdziwe wyzwania dla Oddziału Intensywnej Terapii (lek. med. Elżbieta Mach-Lichota). Część wykładową konferencji zakończyły referaty dotyczące kompleksowej opieki nad pacjentem na Oddziale Intensywnej Terapii: żywienia pozajelitowego (mgr Barbara Marzec), rehabilitacji (mgr Ewelina Kwaśny) oraz higieny pacjentów na Oddziałach Intensywnej Terapii. Zainteresowanie problematyką konferencji było znaczące, o czym mogły świadczyć liczne dyskusje na sali obrad i rozmowy prowadzone w przerwach pomiędzy obradami.

Konferencję zakończył niezwykle interesujący pokaz ratownictwa wodnego zorganizowany przez dr Iwonę Tabaczek-Bejster i mgr Artura Szymańskiego z Katedry Ratownictwa Medycznego UR. Członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentowali techniki stosowane w ratowaniu tonących i sposoby wyciągania ich z wody.

Podsumowując, II Międzynarodowa Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Postępy w Ratownictwie Medycznym oraz Pielęgniarstwie Anestezjologicznym i Intensywnej Terapii” wpisała się już w cykl konferencji organizowanych corocznie przez Katedrę Ratownictwa Medycznego UR. Jak w zeszłym roku, stanowiła forum dyskusji, wymiany doświadczeń i osiągnięć w dziedzinie podkarpackiego ratownictwa medycznego, anestezjologii i intensywnej terapii. Ponownie szczególnie dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się warsztaty, które były okazją do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i zapoznania się z nowoczesnym sprzętem. Urokliwe o tej porze roku Bieszczady były ciekawą scenerią konferencji. Nie przyćmiły jednak istotnej wartości merytorycznej tego spotkania.

Justyna Kosydar-Bochenek

Katedra Ratownictwa Medycznego UR