SPRAWOZDANIE Z I KONFERENCJI NAUKOWO - SZKOLENIOWEJ "Postępy w Ratownictwie Medycznym" Rzeszów, 13 październik 201103.02.2012 12:07

SPRAWOZDANIE Z I KONFERENCJI NAUKOWO - SZKOLENIOWEJ
„Postępy w Ratownictwie Medycznym”
Rzeszów, 13 październik 2011

mgr Justyna Kosydar -Bochenek
Instytut Położnictwa i Ratownictwa Medycznego, Wydział Medyczny UR

W dniu 13 października 2011r. odbyła się pierwsza Konferencja Naukowo – Szkoleniowa ,,Postępy w Ratownictwie Medycznym”, współorganizowana przez Katedrę  Ratownictwa Medycznego Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Podkarpacki Oddział Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki. Data konferencji została wybrana przez organizatorów nie przypadkowo – 13-stego października obchodzony jest bowiem Dzień Ratownictwa Medycznego.

Patronat honorowy nad konferencją objął Dziekan Wydziału Medycznego - Prof. dr hab. n. med.  Andrzej Kwolek. Moderatorami sesji wykładowej konferencji były mgr Dorota Ozga – Vice Dyrektor Instytutu Położnictwa i Ratownictwa Medycznego, Vice Przewodnicząca Podkarpackiego Oddziału PTPAiIO, oraz Edyta Niemczyk – Przewodnicząca Podkarpackiego Oddziału PTPAiIO

Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się w auli Centrum Konferencyjno – Naukowego UR na Zalesiu. 240 uczestników konferencji powitali przedstawiciele władz uczelni – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Prof. UR Elżbieta Dynia, Dziekan Wydziału Medycznego Prof. dr hab. n. med.  Andrzej Kwolek oraz Dyrektor Instytutu Położnictwa i Ratownictwa Medycznego Dr hab. n. med., Prof. UR Bogumił Lewandowski.

Sesja wykładowa obfitowała w wiele różnorodnych tematów. Dr hab. n. med., Prof. UR Bogumił Lewandowski objął patronat naukowy nad konferencją oraz wygłosił wykład inauguracyjny, w którym omówił zagadnienie obrażeń głowy i szyi w praktyce ratowniczej. Kolejny prelegent - dr n. med. Marek Wojtaszek, zaprezentował stany drgawkowe w praktyce ratowniczej oraz zastosowanie odtrutek w pomocy przedszpitalnej. Prof. dr hab. n med. Romuald Krajewski wygłosił wykład na temat. „Postępy w leczeniu ciężkich urazów głowy”, natomiast dr Iwona Tabaczek - Bejster  przedstawiła uczestnikom konferencji działalność WOPR w latach 1962 – 2010. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład mgr Marzeny Jędrzejczyk na temat zmian w Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji 2010. Sesji wykładowej towarzyszyły wystawy firm medycznych oraz  interesujące prezentacje na temat monitorowania hemodynamicznego, jednorazowych zestawów ambulatoryjnych oraz nowoczesnych rozwiązań w zakresie sprzętu jednorazowego użytku.

Wspaniałe uzupełnienie wykładów stanowiły interesujące warsztaty tematyczne, które poprowadzili pracownicy katedry Ratownictwa Medycznego UR – mgr Marzena Jędrzejczyk, mgr Justyna Kosydar – Bochenek, mgr Grzegorz Kucaba i mgr Marek Muster i lic.piel. Edyta Niemczyk.

Podsumowując, I Naukowo – Szkoleniowa Konferencja „Postępy w Ratownictwie Medycznym” stała się wydarzeniem ważnym dla Wydziału Medycznego UR, szczególnie Katedry Ratownictwa Medycznego. Stanowiła forum wymiany doświadczeń i osiągnięć w dziedzinie ratownictwa medycznego. Szczególnie duże zainteresowanie ze strony uczestników wzbudziły warsztaty, podczas których pod okiem instruktorów mieli okazję do zdobycia wiedzy, umiejętności, wymiany własnych doświadczeń i zapoznania się z nowoczesnym sprzętem używanym w ratownictwie medycznym.
Katedra Ratownictwa Medycznego UR wraz z Podkarpackim Oddziałem PTPAiIO, planują zorganizowanie kolejnej konferencji naukowo-szkoleniowej (wrzesień/październik 2012), na którą już teraz serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.