Ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pk. „PATROL-18” z udziałem studentów III roku Ratownictwa medycznego06.11.2018 11:11

W dniu 16 października 2018r. na terenie Portu Lotniczego „Rzeszów – Jasionka” został przeprowadzony praktyczny epizod reagowania i prowadzenia działań w sytuacji wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego. Studenci III roku kierunku ratownictwo medyczne byli pozorantami w tych ćwiczeniach. Pracownicy Katedry Ratownictwa Medycznego UR wcielili się w rolę obserwatorów i prowadzili nadzór ze specjalnie wyznaczonego w tym celu miejsca.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na pokładzie samolotu wykonującego lot rejsowy do Jasionki zidentyfikowano osobę z podejrzeniem wystąpienia choroby wysoce zakaźnej. Przybyłe na miejsce służby ewakuowały wszystkich pasażerów w trzech etapach. W pierwszej kolejności autobus (pozorujący samolot pasażerski) opuściły osoby siedzące najdalej pasażera z choroba wysoce zakaźną. Przeszli oni do wyznaczonego miejsca wyczekiwania - starej poczekalni lotniska. W drugiej kolejności ewakuowane były osoby mające bezpośredni kontakt z osoba chorą - przeszli oni do namiotów, gdzie wdrożono procedurę ich dekontaminacji. Osoba z objawami choroby zakaźnej została zabrana przez karetkę pogotowia do szpitala. W karetce została ona umieszczona na noszach w Biovak-u, specjalnej komorze do transportu pacjentów wysoce zakaźnych. Ćwiczenia zakończyły się wspólnym poczęstunkiem wojskową grochówką.