Święto "Orląt" Związku Strzeleckiego w Rzeszowie16.03.2017 19:00

W dniu 7 marca br. o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni w Rzeszowie strzelcy i orlęta wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w kościele farnym pw. św. Wojciecha, której przewodniczył JE bp Jan Wątroba.

Podczas mszy miało miejsce przyrzeczenie „Orląt” Związku Strzeleckiego. Kolejna część obchodów to uroczysty apel przed pomnikiem Pułkownika Lisa-Kuli na Placu Farnym. Ponad czterysta dziewcząt i chłopców uroczyście złożyło

swe pierwsze patriotyczne zobowiązanie wobec Ojczyzny. Towarzyszyli im starsi koledzy. Na uroczystości obecnych było blisko tysiąc osób w mundurach.  Byli to adepci wojskowego rzemiosła zarówno z Podkarpacia jak i z wielu miejsc w

Polsce i polonijnej diaspory. Ślubowanie odbyło się na historyczny sztandar leżajskich strzelców z 1927 r., którego współfundatorem był Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski. Honorowy patronat  nad obchodami sprawował Minister

Obrony Narodowej oraz  Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. W tym dniu studenci I roku Ratownictwa Medycznego (Gabriela Gurgacz, Dominika Piękoś, Gabriela Gurgacz, Sebastian Matłosz, Bartosz Bieniek oraz Szymon  Połednik)

zostali poproszeni do obstawy i wykonywania zadań zabezpieczenia medycznego podczas tej uroczystości. Studenci I roku Ratownictwa Medycznego mimo dużej ilości pracy podczas tego święta świetnie sprawdzili się w tej roli.

Studentka Dominika Piękoś

I Rok Ratownictwo Medyczne UR