„MALI RATOWNICY”11.04.2014 18:20

22 marca 2014 r. na Wydziale Medycznym odbyły się zajęcia w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dla blisko 140 dzieci, na kierunku Ratownictwo medyczne wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzili: mgr Krystyna Wożniak, mgr Justyna Kosydar-Bochenek (dzieci z klas I-III) mgr Dawid Filip oraz mgr Marek Muster (dzieci z klas IV-VI).

Celem zajęć było oswojenie dzieci z sytuacjami wymagającymi pomocy oraz nauczenie ich podstawowych czynności związanych z pierwszą pomocą.

Podczas zajęć dzieci uczyły się:

• jak zadbać o swoje bezpieczeństwo
  • jak rozpoznać człowieka w stanie zagrożenia zdrowia lub życia
  • jak skutecznie wezwać pomoc
  • jak sprawdzić, czy poszkodowany oddycha
  • jak postąpić z poszkodowanym, który nie oddycha
  • jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
  • jak poradzić sobie z prostymi przypadkami urazowymi (ranami, złamaniami)

Wraz z nauczycielami akademickimi zajęcia praktyczne prowadził zabawny Ratownik Tygrysek oraz studenci ratownictwa medycznego. Poprzez pokazy i warsztaty prowadzący starali się oni zaszczepiać w dzieciach chęć niesienia pierwszej pomocy. Dzieci mogły nie tylko nauczyć się jak pomóc sobie, bliskim i innym potrzebującym, ale też dowiedzieć się, że udzielanie pomocy nie jest wcale takie straszne i trudne. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Pozostaje mieć nadzieję, że w myśl znanego powiedzenia „czym skorupka, za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”  dzieci nigdy nie zapomną poznanych zasad, a może niektóre z nich wrócą za kilka lat na Uniwersytet Rzeszowski jako studenci Ratownictwa medycznego.

Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe prezenty.

Opracowała Justyna Kosydar-Bochenek