Symulacja wypadku masowego w Łańcucie - "Autostrada 2016"27.04.2017 14:20

Symulacja wypadku masowego w Łańcucie - "Autostrada 2016"

Łukasz Świątoniowski, Przemysław Chmaj, Marta Klęk, Konrad Hołota, Bartosz Drymajło

Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego, Katedra Ratownictwa Medycznego UR

W dniu 18.07.2016 na terenie powiatu Łańcuckiego, odbyły się ćwiczenia pozorowanego wypadku masowego pod kryptonimem „Autostrada 2016”. Organizatorami byli Komenda Powiatowa PSP oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łańcucie. W ćwiczeniach wzięły udział jednostki PSP z Łańcuta i Przeworska, ZRM z Centrum Medycznego w Łańcucie, Komanda Powiatowa Policji w Łańcucie oraz jednostki OSP z terenu powiatu łańcuckiego. Miejscem działań była autostrada, a sama pozoracja podzielona była na trzy symulowane zdarzenia. W pierwszych dwóch brali udział studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego z kierunku Ratownictwo medyczne, którzy odgrywali rolę poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Głównym założeniem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności i organizacji służb ratunkowych podczas zdarzenia z dużą ilością poszkodowanych. Potencjał i wiedza studentów sprawiły, że zarówno ratownicy medyczni jak i strażacy mieli do czynienia z poszkodowanymi z czynnymi masywnymi krwotokami oraz pogarszającym się stanem zdrowia, które w kilku przypadkach zakończyły się zgonem.

Scenariusz pierwszego epizodu zakładał, że doszło do wypadku drogowego z udziałem 3 samochodów, w którym łączna liczba poszkodowanych wynosiła 15 osób. Ranni odnieśli różne urazy, które były charakterystyczne dla wypadków drogowych. Wśród poszkodowanych znalazła się osoba z amputacją urazową na wysokości uda. Mężczyzna zmarł, ponieważ nie otrzymał pomocy na czas, czego efektem było wykrwawienie. Po około 30 minutach działań ratowniczych rozpoczął się drugi epizod. Kolejny scenariusz zakładał wypadek z udziałem 2 samochodów osobowych, które zderzyły się na pasie autostrady w kierunku Krakowa. Sytuacja wymagała zadysponowania kolejnych sił i środków. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało 8 osób. Rolę poszkodowanych odegrali studenci kierunku Ratownictwo medyczne. Rolą służb ratunkowych w obu zdarzeniach było uwalnianie poszkodowanych z pojazdów, prowadzenie segregacji medycznej, ewakuacja z miejsca zagrożenia, udzielanie pomocy medycznej i reagowanie na pogarszający się stan poszkodowanych. Założenia postawione przez kierownika pozoracji medycznej wymuszały na ratownikach badanie, ciągłą opiekę i walkę  z pogarszającym się stanem poszkodowanych oraz nadawanie priorytetów transportu dla najciężej poszkodowanych.

Podczas poszczególnych epizodów rozkład poszkodowanych był następujący:
I epizod:

15 osób poszkodowanych: 2 zgony, 7 poszkodowanych zakwalifikowanych jako kolor czerwony (potrzebujący pomocy natychmiastowej) - 2 osoby zmarły w trakcie działań ratowniczych, 6 poszkodowanym przyporządkowano kolor żółty (pomoc odroczona)

II epizod:

8 osób poszkodowanych: 2 zgony, 3 poszkodowanych zakwalifikowanych jako kolor czerwony - 1 osoba zmarła w trakcie udzielania pomocy, 1 osobie przyznano kolor żółty, 2 osoby były "zielone" (poszkodowani z powierzchownymi obrażeniami, brak zagrożenia zdrowia i życia). Po zakończeniu ćwiczeń na autostradzie rozpoczął się 3 epizod związany z wydobywaniem poszkodowanego z wody. W tej cześć strażacy zademonstrowali swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego.

Osoby, które zostały zaangażowane jako pozoranci do poszczególnych sytuacji przeżyły ciekawe doświadczenie. Dzięki uczestnictwu w takim przedsięwzięciu, przyszli ratownicy medyczni mogli zobaczyć z jakimi sytuacjami służby ratunkowe spotykają się na co dzień. „Z pewnością zaangażowanie i pomoc studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego podniosła poziom pozoracji, ponieważ zarówno ratownicy medyczni jak i strażacy mieli do czynienia z sytuacjami, które były przez pozorantów odegrane bardzo realistycznie", przyznaje szef pozoracji medycznej ratownik medyczny Łukasz Świątoniowski. Zaangażowanie studentów docenił również organizator ćwiczeń brygadier Jacek Rejman, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie.

Marta Klęk

FOTORELACJA Z ĆWICZEŃ "AUTOSTRADA 2016"