Sprawozdanie z Konferencji "Pielęgniarka — praktyk, edukator, organizator, badacz"19.01.2012 14:07

Sprawozdanie z Konferencji

W dniu 13 stycznia 2012 roku w kompleksie naukowo-dydaktycznym Zalesie odbyła się I Podkarpacka Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pielęgniarstwa „Pielęgniarka — praktyk, edukator, organizator, badacz”. Organizatorami Konferencji były: Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa oraz Studenckie Koło Naukowe Promocji Zdrowia. W konferencji wzięli czynny udział studenci kół naukowych pielęgniarstwa wszystkich podkarpackich uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo wraz z opiekunami oraz duża rzesza studentów Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W uroczystym otwarciu Konferencji uczestniczył Prof. dr hab. Aleksander Bobko - Prorektor UR ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą, Prodziekan Wydziału Medycznego , a zarazem Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa– dr Małgorzata Marć, Dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu – Prof.dr hab.n.med. Paweł Januszewicz wraz ze swoim zastepcą – dr n.med. Moniką Binkowską-Bury. Celem konferencji była ukazanie zakresu i charakteru działań naukowych studenckich kół naukowych pielęgniarstwa a także regionalna integracja naukowych kół naukowych pielęgniarstwa, wymiana doświadczeń oraz stworzenie płaszczyzny do wspólnych wysiłków na rzecz rozwoju pielęgniarstwa opartego na praktycznym pielęgnowaniu – praktyce zawodowej pielęgniarki.

W trakcie konferencji zaprezentowano 16 prac w dwóch sesjach. Obrady konferencji poprzedził wykład Pana Prof. dr hab. Pawła Januszewicza, w którym wskazał na współczesne problemy farmakoterapii, w tym badań klinicznych , a tym samym znaczenia rozwoju badań naukowych i ich konsekwencji, które czasami nie do końca mają wymiar czysto empiryczny. W Sesji I zatytułowanej „Pielęgniarka — edukator i badacz” studenci zaprezentowali 8 prac, obejmujących m.in. takie zagadnienia jak zjawisko samoleczenia wśród młodzieży, Ÿródła informacji o leku w opinii pacjentów, metody i środki dydaktyczne w poradnictwie pielęgniarskim, ocena funkcjonowania chorych ze stwardnieniem rozsianym w środowisku domowym czy badania młodzież w zakresie świadomego rodzicielstwa, bezpieczeństwa pracy i postaw wobec HIV i AIDS. W II Sesji „Pielęgniarka — praktyk i organizator” zaprezentowano również 8 prac. Obejmowały one zakres badań związanych z pielęgnowaniem chorych. Zakres prezentowanych prac obejmował m.in. metody oceny stanu zdrowia pacjentów i problemy zdrowotne występujące u pacjentów objętych opieką pielęgniarską. Atutem prezentowanych prac było wykorzystanie przez studentów w badaniach standaryzowanych narzędzi badawczych.

Prezentowane na Konferencji prace zostaną opublikowane w monografii przygotowywanej do druku.

Konferencja zapoczątkowała cykl konferencyjny, którego kontynuacja będzie kolejna Konferencja studenckich kół naukowych pielęgniarstwa tym razem o charakterze międzynarodowym w lipcu tego roku.

Dr n. med. Małgorzata Marć