III Rzeszowskie Dni Pielęgniarstwa Zdrowie publiczne a pielęgniarstwo XXI wieku.08.03.2011 14:05

III Rzeszowskie Dni Pielęgniarstwa
Zdrowie Publiczne a Pielęgniarstwo XXI Wieku

Rzeszów 2010

W  dniach 3-4 grudnia 2010 roku odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja Naukowa ,,III Rzeszowskie Dni Pielęgniarstwa’’ pod patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego Prof. Dr hab. Stanisława Uliasza, Dziekana Wydziału Medycznego Prof. Dr hab. n. med. Andrzeja Kwolka, Wojewody Podkarpackiego dr n. hum. Mirosława Karapyty i Konsultanta Wojewódzkiego do spraw Pielęgniarstwa mgr Ewy Zawilińskiej  oraz Konsultant Wojewódzki ds. Zdrowia Publicznego dr Grażyny Hejdy. Organizatorem tegorocznej Konferencji - pod hasłem ,,Zdrowie Publiczne a Pielęgniarstwo XXI Wieku’’ był Instytut Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Rzeszowskiego, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie-Zarząd Oddziału w Rzeszowie, Podkarpacki Oddział Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego w Rzeszowie, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego była dr n. med. Monika Binkowska-Bury – v-ce dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Wydziału Medycznego UR. W Komitecie Naukowym, pod przewodnictwem Prof. dr hab. n. med. Józefa Ryżko – Kierownika Katedry Pielęgniarstwa pracowało wielu wybitnych profesorów medycyny i pracowników naukowych pielęgniarstwa z Polski, Słowacji, Czech i Ukrainy tj.: Prof. dr hab. n. med. Józef Ryżko,  Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz , Prof. dr hab. n. med. Irena Dorota Karwat,  Prof. dr hab. n. med. Oleh Liubinets /Ukraina/ Prof..dr hab. n. med. Sergiej Niankowski/Ukraina/, Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Piontek, Prof. dr hab.n. med. Victor Shatylo / Ukraina/, Dr hab. n. med. Danuta Celińska-Cedro, Dr hab.n. med Prof. UR Bartosz Korczowski, doc. MUDr.Viola Mechírová, CSc / Słowacja /, Dr hab. n. med. Prof. UR Artur Mazur, PhDr Silvia Velkova / Słowacja/, PhDr Gabriela Stefkova PhD. /Słowacja/, Dr n. med. Monika Binkowska-Bury, Dr n. med. Dorota Gutkowska, Dr n. med. Jan Gawełko, Dr n. med. Wacław Kruk, Dr n. med. Małgorzata Marć, Dr n. med. Beata Penar-Zadarko.

W sesji plenarnej przedstawione zostały dwa bardzo ciekawe wykłady przez wybitnych specjalistów medycyny: Prof. dr hab. n. med. Annę Boroń – Kaczmarską „Zakażenia jako problem zdrowia publicznego” oraz Prof. dr hab. n. med. Jacka Juszczyka „Zakażenie HCV: punkt widzenia klinicysty”.

Część naukowa Konferencji obejmowała 8 sesji referatowych, w których przedstawiono 69 prezentacji, w tym 9 zagranicznych. Konferencja ta, podobnie jak poprzednie, była efektem wytężonej pracy zespołu pracowników naszego Instytutu zainspirowanych przez Panią dr n. med. Monikę  Binkowską-Bury. Tak jak w poprzednich latach również i teraz czynnie do organizacji włączył się: Zarząd Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie pod kierunkiem Pani mgr Izabeli Kowalskiej oraz Oddział Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego z Przewodniczącą Oddziału mgr Elżbietą Sułyk. W tym roku do tego grona dołączył Pan dr n. med. Wacław Kruk reprezentujący Podkarpacki Oddział Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego w Rzeszowie.

Dzięki zaangażowaniu Pani dr n. med. Beaty Penar-Zadarko Konferencję uświetnił niezwykle profesjonalny występ Akrobatów z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie.