O GRANICACH TEGO, CO LUDZKIE. KONFERENCJA NAUKOWA W INSTYTUCIE FILOLOGII ANGIELSKIEJ

W dniach 12 i 13 kwietnia 2018r odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. Re-Imagining the Limits of the Human zorganizowana przez Instytut Filologii Angielskiej w ramach cyklu Postcolonial Theory and Practice in the 21st Century. Wykłady plenarne wygłosili: prof. John Thieme z University of East Anglia, autor licznych publikacji naukowych na temat literatury postkolonialnej, dr Mark Jackson z University of Bristol, socjolog i filozof, zajmujący się postkolonialną geografią oraz dr Dorota Kołodziejczyk, literaturoznawca, współzałożycielka Research Center for Postcolonial and Posttotalitarian Studies na Uniwersytecie Wrocławskim. Wśród pozostałych prelegentów znaleźli się goście zagraniczni z takich ośrodków, jak Trinity College Dublin w Irlandii, University College of the North w Kanadzie, University of St. Andrews w Szkocji, Uniwersytet w Miszkolcu, Uniwersytet w Bukareszcie oraz Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny w Tarnopolu. Polscy uczestnicy reprezentowali Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz Uniwersytet Rzeszowski.

Referaty konferencyjne stanowiły próbę poszerzenia i ukierunkowania na różne sposoby debaty postkolonialnej, tak, by można było w niej ująć wyzwania wynikające z kryzysu ekologicznego i kryzysu tożsamości w epoce posthumanizmu. Jednym z zadań literatury zawsze było oddanie głosu temu, co jest tego głosu pozbawione. Podważając założenie, iż język jest narzędziem komunikacji wyłącznie człowieka, uczestnicy konferencji przekonywali, że zarówno zwierzęta, jak i przyroda ożywiona i nieożywiona są zdolne do prowadzenia rozmów i zachęcali do przedefiniowania podziału na to, co ludzkie i pozaludzkie. W otwierającym konferencję wykładzie Profesor John Thieme prowadził rozważania nad miejscem powieści realistycznej we współczesnym świecie, który pełen jest zjawisk nieprzewidywalnych.  W swoim odczytaniu autyzmu w literaturze postkolonialnej dr Dorota Kołodziejczyk przekonywała, iż niepełnosprawność psychospołeczna może stać się obszarem pozytywnego rozszerzenia definicji człowieka. Dr Mark Jackson sugerował natomiast, iż pomimo faktu, że nakreślenie granic tego, co ludzkie, było tradycyjnie domeną kantowskiej krytyki, zaangażowanie i troska mogą pomóc zmniejszyć przepaść między odrębnymi dotąd światami.

Referaty konferencyjne dotyczyły także tematyki z zakresu mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji, gier komputerowych i sztuk wizualnych. To, co spajało wystąpienia i dyskusje, to motywowanie ich uczestników do prowadzenia rozważań nad tym, co w XXI wieku oznacza bycie człowiekiem.

W przeddzień konferencji odbyło się również spotkanie autorskie z dr hab. Julią Fiedorczuk, poetką, pisarką, tłumaczką i pionierką ekokrytyki w Polsce. Podczas tego wydarzenia dr hab. Fiedorczuk odczytała swoje wiersze z tomów Tlen i Psalmy oraz wygłosiła wykład na temat roli poezji w epoce antropocenu. Spotkanie to było doskonałym wprowadzeniem do tematyki konferencji.

Organizacja tego wydarzenia, drugiego w dwuletnim cyklu konferencji o tematyce postkolonialnej, przyniosła nam dużo satysfakcji, a uczestnikom zadowolenia, wyrażanego poprzez deklarację przyjazdu na Uniwersytet Rzeszowski na kolejną edycję Postcolonial Theory and Practice in the 21st Century w 2020 roku.