dr inż. Ewa Stompor – Chrzan

Miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko:

Uniwersytet Rzeszowski, Zakład Architektury Krajobrazu, Starszy wykładowca

Przebieg pracy:

2013  -  Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Zakład Architektury Krajobrazu

2003 – 2013 -  Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Katedra Agroekologii

2001 – 2003 - Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Ekonomii, Katedra  Agroekologii

1976 – 2001 -  Akademia Rolnicza w Krakowie, Wydział Ekonomii w  Rzeszowie (wcześniej Zamiejscowy Wydział Ekonomiki Produkcji i Obrotu Rolnego, następnie  Wydział Technologii Obrotu Surowcami i Produktami Rolniczymi).

Staże:

1979  -   Staż mikologiczny – Akademia Rolnicza w Poznaniu

1975 - 1976 -  Staż pracy w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, Zakład Zieleni Miejskiej

1989 –   Doktor Nauk Rolniczych w zakresie ogrodnictwa – Akademia Rolnicza  im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Zainteresowania naukowe

Zieleń Rzeszowa. Struktura zieleni  w przestrzeni prywatnej i publicznej. Ocena stanu zdrowotnego roślin ozdobnych zielnych i drzewiastych w Rzeszowie. Szata roślinna w wiejskich ogrodach rzeszowczyzny.

Wybór najważniejszych publikacji:

1. Stompor-Chrzan E., Chumińska B. 2004. Występowanie mączniaków prawdziwych na wybranych gatunkach ozdobnych krzewów liściastych. Zesz. Nauk. Poł.-Wsch. Oddz. PTIE i PTG w Rzeszowie. z. 5: 33-37.

2. Stompor-Chrzan E. 2006. Ogrody i parki – elementy krajobrazu i bioróżnorodności. Cz.I. Ogrody działkowe Rzeszowa. Zesz. Nauk. Poł.-Wsch. Oddz. PTIE i PTG w Rzeszowie.
     z. 7: 91-96.

3. Stompor-Chrzan E. 2008. Wpływ wybranych biopreparatów na ograniczenie rozwoju plamistości liści floksa ( Phlox  L.). Prog. Plant Prot. / Post. w Ochr. Rośl. 48, (4): 1337 – 1339.

4. Stompor-Chrzan E, Sądek K. 2008. Drzewa egzotyczne rosnące na terenie parku zamkowego w Łańcucie. Cz.I. Historia Ogrodu Zamkowego i lokalizacja drzew. Zesz. Nauk. Poł.-Wsch. Oddziału PTIE i PTG w Rzeszowie.z.10: 111-120.

5. Stompor-Chrzan E., Sądek K. 2008. Drzewa egzotyczne rosnące na terenie parku zamkowego w Łańcucie. Cz. II. Walory dekoracyjne drzew egzotycznych. Zesz. Nauk. Poł.-Wsch. Oddziału PTIE i PTG w Rzeszowie.z.10: 121-126.

6. Stompor – Chrzan E. 2008. Występowanie i szkodliwość patogenów nalistnych floksa (Phlox) w nasadzeniach rabatowych na terenie Rzeszowa. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol.,z. 529: 207-211.

1. Stompor – Chrzan E., Gargała M. 2009. Choice of popular cut flowers and fresh foliage in wholesale flower market in Rzeszów. Annales of  WULS.,Ser.: Horticulture and Landscape Architecture, 30: 89-95.

2. Stompor-Chrzan E. 2010. Antraknoza platana – występowanie i szkodliwość oraz oddziaływanie biopreparatów na wzrost Apiognomonia veneta (Sacc. et Speg.) Höhn. Prog. Plant Prot. / Post. w Ochr. Rośl. 50, (4): 1817 - 1820.

3. Stompor-Chrzan E., Gargała M., Pisarek M. 2010. Kwiaty wiejskich ogródków przydomowych – czy jeszcze je pamiętamy. Czasopismo Techniczne, z. 13. Architektura, z. 5-A: 117-125.

4. Stompor-Chrzan E. 2011. Rośliny ozdobne w ogrodach frontowych podmiejskiej strefy Rzeszowa. Zesz. Nauk. Poł-Wsch. Oddział  PTIE i PTG w Rzeszowie 14: 57-60.

5. Stompor-Chrzan E., Gargała M. 2011. Zdrowotność ozdobnych krzewów liściastych w produkcji szkółkarskiej. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol., z. 562: 229-234.

6. Stompor-Chrzan E. 2011. Kompozycje roślinne w  pojemnikach na terenie Rzeszowa. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol., z. 568: 121-127.

7. Ogrody wiejskie na przykładzie wsi podregionu przemyskiego. /Pisarek M., Gargała M., Szczepanik D., Błażkowska K. 2012

Członkostwo w organizacjach i towarzystwach:

Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne – Oddz. W Krakowie

Południowo-Wschodni Oddz. Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej z siedzibą w Rzeszowie