Extended Erasmus University Charter (2007-2013)
67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1
Erasmus code: PL RZESZOW02

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Wyjazdy studentów na praktyki za granicę w ramach Programu Erasmus

1. Czy studenci zaoczni mogą wyjechać na praktyki w ramach Programu Erasmus

Tak.

2. Czy mogę w kwestionariuszu podać e-mail kolegi lub koleżanki?

Nie.

3. Kiedy i w jaki sposób dowiem się czy jestem zakwalifikowany/a?

Pod koniec kwietnia każdy zostanie o tym poinformowany e-mailowo.

4. Do jakiej instytucji mogę wyjechać?

WYKAZ INSTYTUCJI PARTNERSKICH, do których mogą wyjechać studenci UR (wg kierunku studiów) znajduje się na stronie:
INSTYTUCJE PARTNERSKIE

Dodatkowo studenci mogą na własną rękę szukać instytucji, w których mogliby odbyć praktyki zgodne z kierunkiem studiów.
Na praktykę studencką można wyjechać do zagranicznej instytucji, np. przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji (muzea, biblioteki, szpitale itp.).

Nie można odbyć praktyk Erasmusa w instytucjach unijnych ani w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami, ani polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

5. Czy instytucja partnerska zapewnia zakwaterowanie?

To zależy od instytucji partnerskiej, np. kliniki w Niemczech oferują zakwaterowanie. Jednak
w przypadku większości instytucji, student musi sam znaleźć sobie miejsce zakwaterowania.

Proszę sobie przeczytać opinie studentów na ten temat w NASI STUDENCI ZA GRANICĄ

6. Czy potrzebuję wizę na wyjazd za granicę?

Tylko do Turcji.

7. Czy muszę się ubezpieczyć na wyjazd za granicę?

Tak – niezbędne jest ubezpieczenie zdrowotne (bezpłatne w NFZ) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (płatne np. Euro26, IESEC, PZU czy inne)
Studenci wyjeżdżający do Turcji muszą wykupić ubezpieczenie zdrowotne (NFZ nie obejmuje Turcji).

8. Jaka będzie wysokość grantu i od czego to zależy?

Wysokość grantu jest uzależniona od liczby zakwalifikowanych studentów oraz od wysokości funduszy jakie UR otrzyma od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie na dany rok akademicki. Grant zostaje przyznany studentom wyjeżdżającym do danego kraju w takiej samej wysokości kraju.

Studenci otrzymują grant z Programu Erasmus. Grant przyznawany studentowi nie pokrywa
w całości kosztów utrzymania za granicą, a jedynie różnicę w kosztach utrzymania pomiędzy Polską a krajem instytucji przyjmującej. Pozostałą część kosztów utrzymania pokrywa student ze środków własnych.

O wysokości dofinansowania w obecnym roku akademickim można sobie poczytać TUTAJ.

O tym czy grant wystarczał na pobyt można sobie poczytać w zakładce NASI STUDENCI ZA GRANICĄ

9. Czy student otrzymuje stypendium na koszty podróży?

Student otrzymuje grant na wyjazd, bez wyszczególniania na jaki cel.

10. Czy moje stypendium może wybrać osoba upoważniona przeze mnie?

Nie.

11. Czy UR organizuje podróż?

Nie, student sam rezerwuje sobie środek transportu.

12. Na jaki okres można wyjechać na praktykę?

Minimalny czas trwania praktyki to 3 miesiące, natomiast maksymalny: 12 miesięcy.

13. Czy na praktykę można wyjechać w czasie trwania roku akademickiego?

Tak.

14. Czy mogę wyjechać drugi raz na praktykę w ramach programu Erasmus?

Nie. W ramach programu Erasmus, w trakcie studiów można raz wyjechać na praktykę i raz na studia.

15. Czy warto wyjechać na stypendium Erasmusa?

Jak najbardziej, proszę sobie poczytać opinie studentów w zakładce NASI STUDENCI ZA GRANICĄ.