Centrum Badań nad Polonią i Polakami na Świecie

Centrum Badań nad Polonią i Polakami na Świecie zostało powołane do życia na mocy decyzji Senatu oraz JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksandra Bobko z dnia 25 kwietnia 2014 roku.

Celem Centrum jest pozyskiwanie, gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie dokumentacji dotyczącej życia środowisk polskich za granicami państwa; popularyzacja wiedzy na temat funkcjonowania, potrzeb i możliwych form pomocy dla środowisk polskich na emigracji.

W celu realizowania swoich celów Centrum może współpracować z różnymi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Pierwszą z takich instytucji, z którą zawarto umowę o współpracy jest Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Działalność Centrum opiera się na zaangażowaniu naukowców, doktorantów i studentów zainteresowanych kwestiami badań polonijnych, reprezentujących takie dziedziny jak historia, politologia, filologia.

Adres:
Al. Rejtana 16c, pok. 027.

Kierownik:
dr hab. Andrzej Bonusiak, prof. UR.