Doktorat honoris causa UR dla prof. dra hab. Aleksandra Kośko05.12.2019 13:12

4 grudnia 2019 r. w naszym Uniwersytecie miało miejsce ważne akademickie święto. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu prof. Aleksander Kośko z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W pięknej oprawie zapewnionej przez Chór Akademicki oraz Panią dr Elżbietę Drążek-Barcik (wokal) i dr hab. Magdalenę Preisnar-Wąsacz (pianino) licznie zgromadzeni goście poznali  postać i dorobek doktora honorowego. Sylwetkę Pana Profesora prezentował prof. dr hab. Paweł Grata, Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych.

Laudację wygłosił prof. dr hab. Andrzej Pelisiak, który m.in. powiedział – „Dla mnie dzisiejsza uroczystość jest szczególnie wzruszająca. Znam Profesora od bardzo dawna, był i jest dla mnie autorytetem naukowym i moralnym, a jego publikacje były jednymi z pierwszych, które czytałem rozpoczynając studia archeologiczne. (…) Najwyższy poziom naukowy, cechy urodzonego dydaktyka, sprawnego organizatora, a wszystko to przyodziane w znakomicie skrojony garnitur wielkiej kultury osobistej, czynią Profesora Aleksandra Kośko osobistością pod każdym względem wybitną. Jest uznanym autorytetem znanym z odwagi, kompetencji i wysokich kwalifikacji intelektualnych. Uczynny i koleżeński, zawsze życzliwy Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, ma w tutejszym Instytucie Archeologii swoich przyjaciół i współpracowników.

Czcigodny Panie Profesorze Doktorze Honoris Causa, w środowisku naukowym jesteś Uczonym zasłużonym dla nauki i dydaktyki, który stwarza klimat najwyższego profesjonalizmu i nieustannego doskonalenia się. Wiele się od Cebie nauczyliśmy, wiele Ci zawdzięczamy. Ad multos annos, Drogi Aleksandrze.”

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa była niejako zwieńczeniem międzynarodowej konferencji archeologicznej odbywającej się w Uniwersytecie Rzeszowskim z okazji 20-lecia Instytutu Archeologii.

prof. dr hab. Aleksander Kośko urodził się w Bydgoszczy w 1948 roku, ale tradycją rodzinną i wychowaniem zakorzeniony jest w Wilnie. Całą swoją drogę naukową przemierza na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent Katedry Archeologii UAM w 1971 roku, w 1976 roku obronił pracę doktorską opublikowaną w 1979 roku (Rozwój kulturowy społeczeństw Kujaw w okresach schyłkowego neolitu i wczesnej epoki brązu). W 1981 roku, na podstawie pracy Udział południowo-wschodnioeuropejskich wzorców kulturowych w rozwoju niżowych społeczeństw kultury pucharów lejkowatych. Grupa mątewska (Poznań 1981) uzyskał stopień doktora habilitowanego. Kolejne szczeble w Jego życiu naukowym wyznaczają daty: rok 1991 (zostaje profesorem UAM), 1995  -zostaje profesorem nadzwyczajnym i 2000 - profesorem zwyczajnym.

zdjęcia – Michał Święcicki