XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowa MUSICA GALICIANA29.11.2019 12:41

W dniach 18-19 listopada 2019 roku w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowa MUSICA GALICIANA zatytułowana ,,Karol Mikuli i jego uczniowie w kontekście rozwoju szkolnictwa muzycznego Galicji (z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora)” poświęcona pianiście-wirtuozowi (uczniowi Chopina), wybitnemu pedagogowi, kompozytorowi, dyrygentowi i organizatorowi życia muzycznego Galicji.

W konferencji uczestniczyło 42 naukowców reprezentujących 12 ośrodków naukowych z USA (Rochester), Niemiec (Lipsk), Słowacji (Preszów), Ukrainy (Kijów, Lwów, Iwano-Frankiwsk, Drohobycz, Równe) i Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów).

Konferencji towarzyszyły dwa wydarzenia artystyczne: wystawa afiszy ,,Historia Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie w dziesięciu odsłonach” oraz koncert ,,Karol Mikuli – uczeń Chopina i kompozytorzy epoki”, w którym wystąpili młodzi artyści z Ukrainy (Kijów, Lwów) oraz wykładowcy Instytutu Muzyki.