Spółdzielczy Instytut Badawczy w Uniwersytecie Rzeszowskim23.10.2019 11:45

22 października 2019 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się uroczyste otwarcie Spółdzielczego Instytutu Badawczego będącego filią Instytutu działającego w ramach Krajowej Rady Spółdzielczej. Głównym celem istnienia SIB jest nowoczesne kształcenie kadr spółdzielczych na poziomie akademickim.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli: prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. Grzegorz Ślusarz, prof. UR, Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych, Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej – dr Jerzy Jankowski oraz pracownicy związani zarówno z Uniwersytetem, jak również KRS.

Jednym z głównych elementów było wystąpienie Przewodniczącego, który nakreślił idee zarówno Krajowej Rady Spółdzielczej, jak również samego Instytutu Badawczego. Pan Przewodniczący opowiedział również o korzyściach płynących z funkcjonowania SIB przy Uniwersytecie – pierwszą będzie uruchomienia studiów podyplomowych kształcących liderów z zakresu spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, w modułach technologicznym oraz bankowości elektronicznej.

Ideę i zasadność istnienia i działania SIB dobrze opisuje zaangażowany w cały proces dr hab. Grzegorz Ślusarz, prof. UR, który powiedział – „Ruch spółdzielczy zawsze odgrywał ważna rolę w okresach trudnych, zwłaszcza na obszarach słabiej rozwiniętych, a mówiąc współczesnym językiem na obszarach problemowych. Era globalizacji  z wielu względów może być również uznawana za taki trudny okres, bo oprócz niewątpliwych osiągnieć, szybkiego postępu, przy rosnącej konkurencji coraz bardziej dostrzegalne są dysproporcje rozwojowe. Za szybkimi zmianami w sferze gospodarczej nie nadążają zmiany w sferze społecznej. Dla ograniczania negatywnych skutków luki w sferze społecznej potrzebne są działania zmierzające do budowania i umacniania nie tylko kapitału ludzkiego, ale również kapitały społecznego, gdyż obecnie nie wystarcza już tylko wiedza i doświadczenie, ale potrzebne są również umiejętność współdziałania, budowania sieci współpracy, aktywizacja społeczności lokalnych, społeczna odpowiedzialność w biznesie. W te wyzwania doskonale wpisuje się spółdzielczość ze swoimi zasadami. Spółdzielnia to demokratyczna, samorządowa, samopomocowa organizacja oparta o pracę wspólników, działająca nie tylko dla realizacji własnych celów ale również na rzecz rozwoju swoich członków oraz społeczności lokalnej. Jednak spółdzielcą nikt się nie rodzi. Spółdzielcę trzeba wychować i wykształcić. Stąd,  realizując zapisy  umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim a  Krajową Radą Spółdzielczą podjęta została inicjatywa uruchomienia na Uniwersytecie fili Spółdzielczego Instytutu Badań (SIB) Krajowej Rady Spółdzielczej, który będzie prowadził nie tylko badania związane z szeroko rozumianą problematyką spółdzielczą, ale również będzie podejmował różne inicjatywy służące kształceniu  kadr dla spółdzielczości. Utworzenie SIB w Kampusie Zalesie, w Instytucie Finansów i Rachunkowości, który jest kontynuatorem tradycji Wydziału Ekonomii, to nawiązanie do dobrych tradycji kształcenia spółdzielczego w tych obiektach w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.”

Wystąpienie Przewodniczącego w pliku poniżej.

Zdjęcia – Michał Święcicki

Pliki do pobrania: