Konferencja naukowa pt.: "W 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, utworzonego w Krakowie na zebraniu założycielskim 11 października 1919 roku i Polskiego Komitetu Olimpijskiego założonego 12 października 1919 roku w Krakowie."21.10.2019 10:09

W 100-lecie utworzenia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (11 października 1919 roku w Krakowie), Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, zorganizował ogólnopolską konferencję naukową pt.: W 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, utworzonego w Krakowie na zebraniu założycielskim 11 października 1919 roku i Polskiego Komitetu Olimpijskiego założonego 12 października 1919 roku w Krakowie.

W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Cichej 2a, zaprezentowane zostały początki organizowania się pierwszego polskiego związku sportowego, które zilustrował

prof. dr hab. Stanisław Zaborniak – Uniwersytet Rzeszowski: Utworzenie pierwszego Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w Krakowie 11 października  1919 r., oraz jego struktur terenowych w 1922 r.  w rocznicę 100-lecia.

W drugim wystąpieniu mgr Mieczysław Doskocz – prezes Rzeszowskiego Komitetu Olimpijskiego przypomniał: Utworzenie Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich w Krakowie, 12 października 1919 r. oraz ukazał dorobek olimpijczyków z Podkarpacia.

W dyskusji i wspomnieniach podsumowującej prezentowaną problematykę wystąpili zaproszeni goście. Spotkanie rocznicowe zakończyło zwiedzanie lekkoatletycznej 6-torowej hali (w budowie).