Piknik nauki EKSPLORACJE03.06.2019 08:20

W dniach 24 - 26 maja w Rzeszowie przy współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia Explores i Stowarzyszenia EKOSKOP odbył się Piknik Nauki EKSPLORACJE. Przedsięwzięcie skierowane było do dzieci, młodzieży i  dorosłych, w którym każdy może odkrywać, doświadczać, nabywać nowych umiejętności i uczyć się poprzez zabawę.

W piątkowy wieczór 24 maja na Uniwersytecie Rzeszowskim uczestnicy brali udział w wydarzeniach popularno-naukowych dotyczących makro-obszaru tematycznego „Nasza Cywilizacja”. Znalazły się tu  dwa wykłady z zakresu badań archeologicznych: „Historia wielkiego odkrycia” – prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz „Tajemnice pól popielnicowych” – dr Katarzyna Trybała-Zawiślak.

Głównym wydarzeniem było plenerowe „miasteczko nauki”, które powstało  w sobotę 25 maja w pobliżu Rzeszowskiego Zamku i fontanny multimedialnej. Młodzi odkrywcy mogli w tym dniu spotykać się, by odkrywać tajemnice świata, poznawać osiągnięcia ludzkiego umysłu i zgłębiać tajemnice wszechświata – a wszystko m.in. przy współudziale uniwersyteckich kół naukowych i Wystawy Interaktywnej Eksploratorem.

W niedzielę 26 maja odbyła się naukowa wyprawa dotycząca makro-obszaru „Świat Wokół Nas”, która związana była z przyrodą,  jej ochroną, ekologią i bioróżnorodnością zorganizowana przez Stowarzyszenia EKOSKOP.  Podsumowaniem tego dnia i całego Pikniku był seans filmowy połączony z prelekcjami i pokazami naukowymi dotyczącymi makro-obszaru „My Ludzie”.

Opracował:

mgr inż. Tomasz Warchoł