Wymiana studencka z Dongguan University21.05.2019 08:31

20 maja 2019 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego JM prof. dr hab. Sylwester Czopek podpisał umowę o wzajemnej wymianie studentów z prof. YANG Minliny - Wice Prezydentem Dongguan University of Technology, P.R. China.

Podpisane porozumienie jest konsekwencją istniejącej już umowy. Aktem z 20 maja oba uniwersytety określiły szczegółowe zasady współpracy w obszarze wymiany studentów.

DGUT reprezentowali:

• Yang Minlin - Vice President, Dongguan University of Technology,
  • Liu Jiyun - Dean of School of Economics and Management,
  • Chen Yihua - Executive Dean of DGUT-CNAM Institute,
  • Huang Wei - Section Member of International Communication Office.

Po stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego w spotkaniu uczestniczył również dr Bogdan Wierzbiński.

ENG:

May 20, 2019 in the Senate Hall of the University of Rzeszów, JM prof. dr hab. Sylwester Czopek signed an agreement on mutual exchange of students with prof. YANG Minlins - Vice President of Dongguan University of Technology, P.R. China.

The signed agreement is a consequence of the existing contract. By the act of May 20, both universities defined detailed rules for cooperation in the area of student exchange.

DGUT was represented by:

• Yang Minlin - Vice President, Dongguan University of Technology,
  • Liu Jiyun - Dean of School of Economics and Management,
  • Chen Yihua - Executive Dean of DGUT-CNAM Institute,
  • Huang Wei - Section Member of International Communication Office.

On the side of the University of Rzeszów, the meeting was also attended by dr Bogdan Wierzbiński.

Zdjęcia/Photos - Michał Święcicki/UR