Wystawa w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej - O Matematyce i Matematykach w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego16.05.2019 13:29

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki (http://www.jrm2019.pl ). Uchwała ta nawiązuje do setnej rocznicy założenia w dniu 2 kwietnia 1919 roku Towarzystwa Matematycznego w Krakowie, które zostało przekształcone w Polskie Towarzystwo Matematyczne.  W związku z Rokiem Matematyki w dniu 8 maja 2019 roku  miało miejsce otwarcie w Senacie RP wystawy O Matematyce i Matematykach w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prof. dr hab. Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu RP. Na otwarciu wystawy obecni byli senatorowie RP, członkowie PTM i przedstawicie krajowych ośrodków matematycznych, m.in. zaszczycił swoją obecnością senator RP prof. dr hab. Aleksander Bobko. Uniwersytet Rzeszowski reprezentowali: dr hab. prof. UR Stanisława Kanas – prezes Oddziału Rzeszowskiego PTM, dr Anna Szpila – prodziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego i dr hab. prof. UR Stanisław Domoradzki – współtwórca wystawy.

Wystawa dotyczy historii ośrodków matematycznych w II RP: w Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Warszawie i Wilnie oraz szkół matematycznych we Lwowie i w Warszawie. Druga część wystawy nawiązuje do roli matematyki w dzisiejszym świecie. Wystawę w Senacie będzie można zwiedzać  również podczas Nocy Muzeów 2019. Kuratorem wystawy jest prof. dr hab. Urszula Foryś z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Oddziału Warszawskiego PTM.