Rezerwat przyrody „Lisia Góra” pod opieką Uniwersytetu Rzeszowskiego21.03.2019 08:51

Zgodnie z podpisanym 3 stycznia 2019 r. porozumieniem pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów i Uniwersytetem Rzeszowskim obie strony zobowiązały się do podejmowania wspólnych działań na rzecz „przyrodniczej i krajobrazowej rewaloryzacji i ochrony obszaru rezerwatu przyrody ‘Lisia Góra’”.

Szczegółowe obszary badań i ochrony związane będą z:

• biologiczno-kulturowym znaczeniem starodrzewu dębowego,
  • zagrożeniami ze strony gatunków obcych i inwazyjnych oraz szkodliwych, kolidujących z celami ochrony.

W celu zapewnienia właściwej ochrony rezerwatu Uniwersytet Rzeszowski obejmuje nad rezerwatem przyrody „Lisia Góra” patronat naukowy. W jego ramach prowadzona będzie bieżąca współpraca naukowo-ekspercka z Gminą.

Dodatkowym elementem współpracy będzie prowadzenie działań edukacyjnych i badań mających na celu m.in.:

• optymalizację działań ochronnych,
  • aktualizację wiedzy przyrodniczej,
  • monitorowanie percepcji społecznej rezerwatu,
  • prowadzenie zajęć dydaktycznych i edukacyjnych adresowanych do mieszkańców Rzeszowa,
  • organizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ochroną i rewaloryzacją krajobrazów historycznych i kulturowo-przyrodniczych,

Bardzo cieszymy się ze wspólnego projektu, którego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości społecznej związanej z ochroną i rewitalizacją bezcennych elementów przyrody.