Stypendium badawcze dla Piotra Olechowskiego13.03.2019 13:48

Doktorant Instytutu Historii UR mgr Piotr Olechowski został jednym z szóstki laureatów tegorocznej edycji Stypendium Cieszkowskiego. W jego ramach zrealizuje badania nad projektem autorskim „Na straży miasta Semper Fidelis. Represje wobec polskiego podziemia niepodległościowego w obwodzie lwowskim 1944-1946 i droga do rehabilitacji ofiar”.

Stypendium Cieszkowskiego przyznawane jest corocznie od 2017 r. przez Fundację im. Augusta hr. Cieszkowskiego. Ma ona na celu rozwój i upowszechnianie szeroko pojętej myśli humanistycznej. Adresatami konkursu są młodzi badacze do 40. roku życia z tytułem magistra lub stopniem doktora, reprezentujący wybrane dziedziny nauki: filozofię, socjologię, historię literatury polskiej, historię Polski oraz historię nauki. Każdego roku o stypendium ubiega się wielu młodych badaczy z całego kraju.

W tegorocznej edycji wnioski konkursowe oceniała komisja w składzie: prof. Halina Lichocka, prof. Stanisław Pieróg, prof. Andrzej Waśko oraz prof. Zofia Zielińska. Przyznała ona łącznie sześć stypendiów w wysokości 20 tysięcy złotych każde. Konkurs został rozstrzygnięty na początku marca br. Okazało się wówczas, że jednym z laureatów został doktorant Instytutu Historii UR mgr Piotr Olechowski.

Rzeszowski historyk zaproponował temat korespondujący z jego dotychczasowymi poczynaniami badawczymi. Podjęcie zagadnienia związanego z losami Polaków walczących o polskość Lwowa i ziemi lwowskiej w ostatnich latach II wojny światowej wymaga jednak odrębnych badań. W dotychczasowej polskiej historiografii brakuje opracowań, poświęconych żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi lwowskiej, w oparciu o niedawno odtajnione dokumenty radzieckich służb specjalnych.  Znajdują się one w dwóch wielce specyficznych miejscach na terenie dzisiejszego Lwowa: archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie lwowskim (dokumenty wytworzone przez organa NKGB) oraz archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w obwodzie lwowskim (dokumenty wytworzone przez organa milicyjne ZSRR). Do obu powyższych instytucji polscy badacze nie docierali dotychczas niemal wcale. Pozyskanie stypendium badawczego daje zatem szanse na uzyskanie dostępu, skopiowanie oraz opublikowanie wielu interesujących dokumentów, dotąd zupełnie nieznanych nauce polskiej i światowej.

Pełna informacja na temat konkursu znajduje się na stronie internetowej Fundacji im. Augusta hr. Cieszkowskiego: http://kronos.org.pl/fundacja-augusta-hr-cieszkowskiego