Nominacja profesorska dla Pani dr hab. Grażyny Filip12.03.2019 09:50

Jest nam bardzo miło poinformować, że Pan Prezydent Andrzej Duda, postanowieniem z 25 lutego 2019 r. nadał Pani dr hab. Grażynie Filip z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Grażyna Filip

Prof. dr hab., nauki humanistyczne, językoznawca. Absolwentka filologii polskiej w WSP w Rzeszowie. Od 1990 pracownik naukowo-dydaktyczny tej uczelni. Stopień doktora n. hum. w zakresie językoznawstwa (Wydział Filologiczny UR, 2001), habilitacja (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2013). Specjalizuje się w problematyce semantyki i argumentacji, czyniąc przedmiotem rozważań przede wszystkim język i gatunki współczesnych mediów. W latach 2012–2016 pełniła funkcję zastępczyni dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Od 2013 r. kieruje Zakładem Retoryki i Pragmatyki Komunikacyjnej. Członkini: Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego Oddział w Rzeszowie, Komitetu Naukowego czasopisma „Słowo. Studia językoznawcze”, Wydziałowej Komisji ds. Stopni Naukowych, Rady Programowej Uniwersyteckiego Radia Feniks. Jurorka w Konkursie im. Czesława Zgorzelskiego. W latach 2009–2011 kierownik Studiów podyplomowych z zakresu języka polskiego. Wydała 3 monografie naukowe (1 współautorską), 4 redagowane i 51 artykułów naukowych w kraju i za granicą. Współorganizatorka 2 międzynarodowych konferencji oraz organizatorka ogólnopolskiego sympozjum naukowego. Wypromowała 1 doktorantkę, 37 magistrów oraz 14 licencjatów. Pod jej opieką naukową pozostaje obecnie 23 seminarzystów studiów 2. i 3. stopnia.

Serdeczne gratulacje.