Unikatowe wyniki badań w CMiN Uniwersytetu Rzeszowskiego07.02.2019 10:23

Naukowcy Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego M. Zybert, M, Marchewka i E.M. Szeregij we współpracy z  National High Magnetic Field Laboratory (NHMFL) w Los Alamos (D. G. Rickel, J. B. Betts, F. F. Balakirev, M. Gordon, i C. H. Mielke) oraz Instytutem Fizyki PAN w Warszawie (P. Pfeffer i W. Zawadzki) wykonali w ultra-silnych polach magnetycznych cykl prac poświęconych rezonansowi cyklotronowemu w układach z wieloma studniami kwantowymi.

Zostały zarejestrowane nowe efekty, wcześniej nie obserwowane w układach dwuwymiarowych – rezonans cyklotronowy z emisją fononu oraz rezonans z przewrotem spinu i jednorazową emisją fononu.

Wyniki badań zostały opublikowane w dwóch artykułach w renomowanym amerykańskim czasopiśmie naukowym Physical Review:

1. M. Zybert, M. Marchewka, E.M. Sheregii, P. Pfefer, W. Zawadzki, L. G. Booshehri, C. H. Mielke, D. G. Rickel, J. Kono, Landau levels and shallow donor states in GaAs/AlGaAs multiple quantum wells at megagauss magnetic fields, Phys. Rev. B 95, 115432 (2017)

2. M. Zybert, M. Marchewka and E. M. Sheregii, P. Pfeffer and W. Zawadzki, D. G. Rickel, J. B. Betts, F. F. Balakirev, M. Gordon and C. H. Mielke, Cyclotron and combined phonon-assisted resonances in the double-well heterostructure In0.65 Ga0.35 As/In0.52 Al0.48 As at megagauss magnetic fields,

Phys. Rev. B 98, 245416 (2018)