Piknik Nauki EKSPLORACJE04.06.2018 10:03

W dniach 25 - 27 maja w Rzeszowie przy współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia Explores i Stowarzyszenia EKOSKOP odbył się Piknik Nauki EKSPLORACJE. Jest to przedsięwzięcie, podczas którego każdy mały i duży człowiek może odkrywać, doświadczać,  nabywać nowych umiejętności i uczyć się poprzez zabawę.

W piątkowy wieczór 25 maja na Uniwersytecie Rzeszowskim uczestnicy brali udział w wykładzie popularno-naukowym przedstawionym przez dra hab. prof. UR Piotra Gronkowkiego na temat technicznych możliwości eksploracji kosmosu oraz zwiedzili uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne pod kierunkiem dra Marcina Wesołowskiego i mgra Zenona Sacharczuka.

Głównym wydarzeniem było plenerowe „miasteczko nauki”, które powstało  w sobotę 26 maja w pobliżu Rzeszowskiego Zamku i fontanny multimedialnej. Młodzi odkrywcy mogli w tym dniu spotykać się, by odkrywać tajemnice świata, poznawać osiągnięcia ludzkiego umysłu, dowiadywać się o co chodzi w fizyce jądrowej, dlaczego samoloty latają i jak zbudowany jest człowiek – a wszystko m.in. przy współudziale kół naukowych i nauczycieli akademickich naszego Uniwersytetu.

W niedzielę 27 maja nad rzeszowskim zalewem w pobliżu rezerwatu Lisia Góra odbyła się wyprawa - część poświęcona przyrodzie, bioróżnorodności oraz ekologii. Piknik zakończył się w niedziele, wieczornym finałem, na Uniwersytecie Rzeszowskim, wykładem ”Histologia dla każdego”, który wygłosiła dr Sabina Galiniak oraz zaznajamiającym uczestników z kulturą chińską wygłoszonym przez goszczącego na Uniwersytecie profesora wizytującego Petera Fu z Guangdong Polytechnic Normal University (GPNU)

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Pikniku Nauki 2019.

Opracował:

mgr inż. Tomasz Warchoł