Nadanie doktoratu honoris causa prof. Ricie Süssmuth23.01.2018 10:14

22 stycznia 2018 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu połączone z nadaniem Doktoratu Honoris Causa Pani Profesor Ricie Süssmuth przewodniczącej Bundestagu w latach 1988-1998.

Doktorat Honoris Causa przyznano na wniosek Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laudatorem był prof. dr hab. Aleksander Bobko.

fragment laudacji prof. Aleksandra Bobko:

„Przyznanie Profesor Ricie Süssmuth doktoratu honorowego przez Uniwersytet Rzeszowski jest zatem próbą wyrażenia uznania dla jej dorobku naukowego, szacunku dla sposobu prowadzenia działalności politycznej w przełomowym dla Europy okresie i wreszcie wdzięczności za niezwykle pozytywny wkład w budowanie dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polakami i Niemcami. Zasługi te zgodnie podkreślali w swoich recenzjach Pan Profesor Jan Rydel oraz Rektor Senior Uniwersytetu Rzeszowskiego Pan Profesor Włodzimierz Bonusiak. (…)Szanowna Pani Profesor, życzymy zdrowia i wielu sił w dalszej pracy. Polacy i Niemcy potrzebują dziś sprawdzonych, wypróbowanych przyjaciół; w Europie brakuje intelektualistów i polityków myślących i działających w takim duchu, w jakim Pani Profesor przez całe życie realizowała swoją misję. Niech ten laur złożony dzisiaj na Pani cześć przez Uniwersytet Rzeszowski będzie podziękowaniem za dotychczasowe Pani osiągnięcia i wyrazem nadziei na dalszą twórczą pracę przynoszącą pożytek Niemcom, Polakom i wszystkim Europejczykom.”

Prof. dr Rita Süssmuth studiowała romanistykę i historię w Münster, Tybindze i Paryżu, jako profesor prowadziła wykłady w Bochum i Dortmundzie. W roku 1985 została powołana na ministra do spraw młodzieży, rodziny i zdrowia (od 1986 również  do spraw kobiet). Była członkiem (1987-2002) i przewodniczącą (1988-1998) Bundestagu. W latach 2000 - 2001 przewodniczyła Niezależnej Komisji Imigracji. Od 2002 - 2004 stała na czele Rady Ekspertów ds. Imigracji i Integracji. Od 2004 do 2005 należała do Światowej Komisji ds. Migracji Międzynarodowych. W latach 2005 – 2009 była prezydentem prywatnej uczelni ekonomicznej w Berlinie SRH-Hochschule für Wirtschaft. W 2007 otrzymała nagrodę imienia Theodora Heussa za pionierskie zasługi dla integracji muzułmanów i migrantów. Od 2005 jest przewodniczącą Instytutu Polskiego w Niemczech. W 2008 objęła funkcję przewodniczącej zarządu Niemiecko-Polskiej Fundacji Naukowej. Od 2006 jest członkiem konwentu Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, któremu przewodniczy od roku 2010. Od 2006 jest zaangażowana w prace przy tworzeniu Turecko-Niemieckiego Uniwersytetu w Stambule. Od 2010 jest przewodniczącą Niemieckiego Konsorcjum Szkół Wyższych Turecko-Niemieckiego Uniwersytetu w Stambule. W latach 2011 - 2012 Rita Süssmuth była członkiem Grupy Wysokiego Szczebla ds. Konsensusu dla Profesjonalistów i Imigracji. Za swoje polityczne zaangażowanie otrzymała wiele nagród i odznaczeń.

fotorelacja – Michał Święcicki

materiał video - http://rzeszow.tvp.pl/35704629/doktorat-honoris-causa-dla-prof-rity-sssmuth