Konferencja "Zadrzewione krajobrazy wiejskie Europy Środkowschodniej: bioróżnorodność, dziedzictwo kulturowe i ochrona"16.10.2017 09:23

W dniach 22-25 września Wydział Biologiczno-Rolniczy we współpracy z Centrum Badań Ekologicznych Węgierskiej Akademii Nauk zorganizował w Rzeszowie i na Węgrzech międzynarodową konferencję naukową pt. Wooded rural landscapes in Central and Eastern Europe: biodiversity, cultural legacy and conservation. W konferencji wzięło udział ponad 50 uczestników z 13 krajów, reprezentujących ważne ośrodki naukowe: m.in. Uniwersytety w Oksfordzie i we Florencji, Czeską Akademię Nauk, Woodland Trust, a także Komisję Europejską (Dyrektoriat Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

W ramach konferencji przedstawiono 30 referatów (które wygłosili m. in. Andrea Furlan – Komisja Europejska, Dyrektoriat Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Keith Kirby – Instytut Botaniki Uniwersytetu w Oksfordzie, Peter Szabó – Czeska Akademia Nauk, Frans Vera – znany holenderski ekolog krajobrazu) oraz 20 plakatów. Przeprowadzono także dyskusję panelową oraz 4 sesje terenowe (w Kalwarii Pacławskiej, na Lisiej Górze, w Parku Narodowym Gór Bukowych oraz w górach Matra).

Za sprawą  konferencji Uniwersytet Rzeszowski i Wydział Biologiczno-Rolniczy stał się w tym czasie europejskim centrum debaty o historii, teraźniejszości i przyszłości krajobrazów wiejskich, w kontekście ich znaczenia bio-kulturowego, a także czynników zmian i zagrożeń.

Konferencja zaowocowała ważnym dokumentem: Rzeszowsko-Egerską Kartą Tradycyjnych Wiejskich Krajobrazów Europy Środkowo-Wschodniej (Rzeszów-Eger Charter of Traditional Rural Landscapes of Carpathian region). Karta w sposób syntetyczny przedstawia trendy, którym podlegają tradycyjne krajobrazy regionu Karpat, wskazuje na ich czynniki i identyfikuje największe zagrożenia dla bio-kulturowego dziedzictwa. Co dla nas szczególnie ważne, dokument ten zaleca stworzenie w naszym regionie dużych eksperymentalnych jednostek krajobrazowych w celu badania i obiektywnego demonstrowania walorów (biologicznych, kulturowych, ekonomicznych) tradycyjnego gospodarstwa wiejskiego.