Konferencja naukowa "Językoznawstwo Kognitywne w roku 2017"13.10.2017 11:04

W dniach 21-23 września 2017 roku odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim konferencja naukowa "Językoznawstwo Kognitywne w roku 2017" zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Językoznawstwa Kognitywnego oraz Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Tematyka konferencji dotyczyła szeroko pojętego językoznawstwa kognitywnego i nauk pokrewnych, a w szczególności zagadnień takich jak na przykład integracja pojęciowa, język i mózg, kategoryzacja w języku, metafora i metonimia, semantyka kognitywna, kognitywna analiza tekstu, kognitywne podejścia do dyskursu, kognitywna lingwistyka kulturowa/etnolingwistyka, językoznawstwo kognitywne z perspektywy pedagogicznej, socjolingwistyka kognitywna, ucieleśnienie (również w koncepcji ucieleśnienia rozszerzonego i społecznego).

W konferencji, która miała charakter międzynarodowy, brało udział niemal 100 uczestników z Polski i zagranicy, m.in. prof. Laura Janda z Uniwersytetu w Tromso, prof. Elżbieta Tabakowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy prof. Joanna Rączaszek-Leonardi z Polskiej Akademii Nauk. W ciągu trzech dni zostało wygłoszonych 5 wykładów plenarnych i 88 referatów w równoległych sesjach, w języku angielskim i polskim.