Nowoczesna edukacja bez granic otwiera obszary wiejskie na przedsiębiorczość12.10.2017 09:07

6.10.2017r. na Wydziale Wychowania Fizycznego odbyła się Międzynarodowa Konferencja otwierająca projekt „Nowoczesna edukacja bez granic otwiera obszary wiejskie na przedsiębiorczość” realizowany w ramach programu INTERREG Polska – Słowacja 2014-2020. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Turystyki Wiejskiej z Preszowa, Uniwersytet w Preszowie oraz Uniwersytet Rzeszowski.

Uczestników konferencji powitał Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Wojciech Czarny oraz prof. dr hab. Marek Koziorowski Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

Główne cele i założenie projektu zaprezentowała mgr Petra Kovářová  - przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Turystyki Wiejskiej – partnera wiodącego projektu. Informacje o pozostałych partnerach przedstawili: Doc. PhDr. Martin Javor z Uniwersytetu Preszowskiego oraz dr Teresa Mitura z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W pierwszej konferencji znalazły się trzy wystąpienia. Doc dr Nazar Kudła z Instytutu Turystyki i Ekonomiki we Lwowie omówił możliwość kreowania markowych produktów turystyki wiejskiej wybranych destynacji turystycznych pogranicza ukraińskiego, w oparciu o dziedzictwo kulturowe. Następnie  Doc. RNDr Radoslav Klamár PhD oraz Mgr Anton Fogaš, PhD z Uniwersytetu Preszowskiego zaprezentowali problemy związane z rozwojem turystyki w województwie preszowskim. Pierwszą część zakończyło wystąpienie dr Małgorzaty Buczek – Kowalik dotyczące walorów turystycznych i ruchu turystycznego w województwie podkarpackim.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się druga część konferencji obejmująca dyskusję moderowaną z podmiotami działającymi w obszarze turystyki wiejskiej. Motywem przewodnim dyskusji, którą prowadziła dr Patrycja Żegleń, było hasło „Turystyka wiejska w praktyce”. Wśród panelistów byli przedstawiciele świata nauki  - dr Rafał Kapica (Uniwersytet Rzeszowski) i Doc. PhDr. Martin Javor (Uniwersytet Preszowski) oraz praktycy działający w branży turystycznej – mgr Adelina Antosz – Kuncewicz (Uroczysko Stężnica), mgr Robert Bury (firma AstroDom), Rudolf Košč i Mgr. Michaela Pancuráková (speleologowie), mgr Jakub Ondrej (Skansen Ludowej Architektury w Starej Lubovli). Uczestnicy dyskusji odpowiadali na pytania dotyczące m.in. słabych, mocnych stron oraz szans i zagrożeń związanych z rozwojem turystyki wiejskiej, możliwości edukacji w dziedzinie turystyki wiejskiej na poziomie szkoły średniej i studiów wyższych, problemów związanych z funkcjonowaniem turystyki na obszarach wiejskich i sposobach radzenia sobie z nimi. Dyskusja wzbudziła spore zainteresowanie wśród słuchaczy, którzy aktywnie wyrażali swoje opinie na omawiane tematy.

Ostatnia część konferencji obejmowała prezentację kultury ludowej i gastronomii obszarów pogranicza polsko – słowackiego. Goście mieli możliwość degustacji tradycyjnych przysmaków – proziaków, kołaczy, serów kozich i owczych, chlebów, wędlin oraz przetworów (dżemy, marmolady, miody). Degustacji towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych z Polski i Słowacji oraz pokazy rękodzielnicze.

W konferencji udział wzięło ponad 160 uczestników, wśród których byli przedstawiciele uczelni wyższych, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Lokalnych Grup Działania i stowarzyszeń turystycznych. Liczną grupę stanowili polscy i słowaccy studenci oraz uczniowie szkół średnich kształcący się na kierunkach związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią.

Materiał organizatorów.