Centralizacja czy decentralizacja w polityce oświatowej?04.10.2017 11:32

Na zaproszenie Instytutu Nauk o Polityce oraz Zakładu Dydaktyki Ogólnej i Systemów Edukacyjnych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w dniu 27 września 2017 r., odbyła się debata pt. „Centralizacja czy decentralizacja w polityce oświatowej?”, zorganizowana w ramach XV Międzynarodowej Konferencji Naukowej Edukacja – Technika – Informatyka.

Jej tematem były przeobrażenia zachodzące obecnie w obrębie polityki oświatowej, będącej jedną z kluczowych polityk publicznych. Dyskutanci skoncentrowali się przede wszystkim na zmianach będących wynikiem reformy systemu oświaty, a także konsekwencjach wdrażanych rozwiązań. Zwracali uwagę na relacje pomiędzy organami centralnymi a administracją samorządową oraz odpowiadali na pytania o zakres samorządności i swobodę decyzyjną w zakresie kreowania i wdrażania polityki oświatowej. W dyskusji uczestniczyli: Stanisław Fundakowski – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Zbigniew Bury – dyrektor Wydziału Edukacji UM Rzeszowa, Konrad Fijołek – zastępca przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa, Maria Warchoł – radna RM Rzeszowa, Mirosław Kwaśniak – radny RM Rzeszowa, Waldemar Szumny – radny RM Rzeszowa, Jerzy Cypryś – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Halina Wołos – naczelnik Wydziału Edukacji UM Stalowa Wola, prof. dr hab. Józef Bednarek – Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz dr hab. prof. UR Wojciech Walat – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Debatę moderował dr Bogusław Kotarba, współprowadzącymi były dr Anna Kołomycew oraz dr Anna Pięta-Szawara z Instytutu Nauk o Polityce.