SPOTKANIE ORGANIZATORÓW JUBILEUSZOWYCH X OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU31.08.2017 14:34

28 sierpnia 2017 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się spotkanie organizatorów jubileuszowych, X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Organizatorem spotkania był Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, na czele z dr. hab. Wacławem Wierzbieńcem, prof. UR – kierownikiem Zakładu, głównym organizatorem obchodów. Współorganizatorami wydarzenia byli: Gmina Niebylec, Gmina Strzyżów, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej, Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” w Jaworniku Polskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach, Zakład Masarski Józef i Wojciech Bawoł w Markowej. Organizację spotkania koordynowała Joanna Potaczek.

Spotkanie poprowadził dr hab. Wacław Wierzbieniec, prof. UR. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych oraz przedstawiciele instytucji naukowych i edukacyjnych: wykładowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, edukatorzy i propagatorzy dziedzictwa kulturowego, a także inne osoby zainteresowane tym przedsięwzięciem z 54 miejscowości i wielu  instytucji współorganizujących X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Wydarzenie miało na celu przedstawienie koncepcji przyszłych obchodów, uzgodnienie działań wspólnych dotyczących ich realizacji, wypracowanie formy włączenia się w obchody młodzieży szkolnej oraz zapoznanie się z propozycjami uczestników spotkania co do przebiegu ich realizacji w poszczególnych miejscowościach województwa.

Program wydarzenia składał się z części merytorycznej podczas, której miało miejsce wystąpienie dr. hab. Wacława Wierzbieńca, prof. UR pt. Refleksje na temat IX Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu i dotychczasowy zasięg obchodów; wykład dr hab. Jolanty Ambrosewicz-Jacobs z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt.  Pamięć  i edukacja o Zagładzie w kontekście globalnym oraz wystąpienia gości z zagranicy: dr Marii van Beurden Cahn (Institute for War, Holocaust and Genocidestudies, Amsterdam), Programy edukacyjne o Holokauście w Holandii na początku XXI wieku i prof. Jacquesa D. Barth (University of Southern California; Leiden University), Moja rzeszowska rodzina doświadczona Holokaustem.

Kolejną częścią programu były wypowiedzi uczestników spotkania na temat planowanych inicjatyw związanych z X Obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Podczas tej części spotkania przedstawione zostały inicjatywy dotyczące organizacji przedsięwzięcia w włączających się w obchody  miejscowościach województwa. Została przedstawiona koncepcja przyszłych upamiętnień miejsc eksterminacji ludności żydowskiej. Upamiętnienia te będą miały miejsce w miejscowościach: Stefkowa i Nowosielce. Ponadto został przedstawiony projekt włączenia w przedsięwzięcie zakładów karnych w terenu województwa podkarpackiego, który związany będzie zarówno z edukacją osadzonych, jak i z dbaniem o cmentarze żydowskie. Nauczyciele i edukatorzy przedstawili projekty działań dotyczące dziejów i kultury Żydów oraz Holokaustu realizowane i planowane w szkołach. W swoich wypowiedziach zachęcali innych nauczycieli do przygotowywania wspólnie z uczniami różnych form edukacji historycznej, projektów dotyczących kwestii historii i kultury Żydów oraz problematyki Holokaustu: zbierania przez młodzież informacji o osobach ratujących Żydów podczas II wojny światowej; pozyskiwania informacji od osób pamiętających Żydów oraz prowadzenia kwerend archiwalnych i zbierania wszelkich materiałów o ludności żydowskiej żyjącej niegdyś na ich terenie; stworzenia ewidencji miejsc związanych  z zamieszkaniem ludności żydowskiej  oraz zabytkami kultury materialnej, jak również związanych  z miejscami ukrywania Żydów; dążenia do odszukania potomków rodzin żydowskich żyjących niegdyś na terenie poszczególnych miejscowości, czy  poszukiwania, dokumentowania i dążenia do upamiętnienia miejsc eksterminacji ludności żydowskiej.  Przedstawicielom szkół zaproponowano również włączenie się do wspólnego projektu „Materialne i niematerialne ślady ludności żydowskiej w mojej miejscowości”, polegającego na realizacji przez młodzież krótkiego filmu dotyczącego powyższej problematyki.

Spotkanie zakończył występ zespołu „Trio Galicyjskie” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu oraz degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez gminy i instytucje współorganizujące spotkanie.

Tekst - Joanna Potaczek

Zdjęcia - Michał Święcicki